Paracetamol zażywany w ciąży może wywołać autyzm i ADHD? Najnowsze badanie

2021-06-02 12:29

Czy paracetamol w ciąży wcale nie jest bezpiecznym lekiem? Wyniki najnowszego badania sugerują, że przyjmowanie paracetamolu w okresie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka autyzmu oraz ADHD.

Paracetamol w ciąży
Autor: Getty images Paracetamol w ciąży a autyzm

Czy paracetamol w ciąży jest bezpieczny?

Paracetamol to substancja, która uważana jest za bezpieczniejszą dla przyszłych mam niż ibuprofen. To właśnie po paracetamol, jako po lek dozwolony w ciąży, polecano sięgać w celu uśmierzenia bólu czy zbicia gorączki. Wyniki szeroko zakrojonych badań zdają się jednak rzucać nowe światło na dotychczasowe zalecenia. Ich autorzy sugerują, że stosowanie paracetamolu w ciąży wcale nie jest tak bezpieczne, jak dotychczas uważano.

Do tej pory o niebezpiecznych skutkach stosowania paracetamolu w ciąży mówiło się raczej w kontekście jego długotrwałego stosowania - powyżej 30 dni.

Naukowcy z Instytutu Globalnego Zdrowia (ISGlobal) w Barcelonie ze stosowaniem paracetamolu (acetaminofenu) w okresie ciąży wiążą wystąpienie u dzieci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, znanej jako ADHD oraz spektrum autyzmu.

Czytaj więcej: Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży - jak je zdiagnozować?

Paracetamol a autyzm i ADHD - wyniki badań

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 74 tysięcy dzieci, u których wystąpił przynajmniej jeden z objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu lub ADHD. Od 14 do 56% matek zgłosiło, że w czasie ciąży przyjmowały leki z paracetamolem.

Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia w/w zaburzeń było większe, jeśli matki w czasie ciąży stosowały paracetamol. W przypadku ADHD, ryzyko wzrastało o 21%, w przypadku spektrum autyzmu - o 19%.

"Stwierdziliśmy również, że prenatalna ekspozycja na paracetamol wpływa na chłopców i dziewczęta w podobny sposób, ponieważ nie zaobserwowaliśmy praktycznie żadnych różnic" - wyjaśnia Sílvia Alemany, główny autor badań.

Co ważne, nie wykazano związku między wystąpieniem ADHD i spektrum autyzmu a stosowaniem paracetamolu u małych dzieci. Ryzykowne ma być zatem jedynie stosowanie leku w czasie ciąży.

Jak podkreślają autorzy badania, nie rekomenduje się, by całkowicie zrezygnować ze stosowania paracetamolu w ciąży. Warto jednak ograniczyć to do absolutnego minimum.

Szacuje się, że około połowa kobiet sięga po paracetamol w okresie ciąży. Badanie opublikowane 28 maja 2021 roku w European Journal on Epidemiology to kolejne, które łączy stosowanie stosowanie paracetamolu w ciąży z zaburzeniami poznawczymi u dzieci.

Źródło: European Journal of Epidemiology, dostęp 02.06.2021.

Czytaj więcej: Produkty zakazane w ciąży - czego unikać?