Pasażerka urodziła na pokładzie samolotu. Nagranie z porodu hitem internetu

2023-11-23 15:54

Chyba nikt na pokładzie tego samolotu lecącego z Turcji do Francji nie spodziewał się takich atrakcji. Gdy samolot zaczął kołować na płycie lotniska, jedna z pasażerek zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Okazało się, że właśnie rozpoczęła się u niej akcja porodowa.

Pasażerka urodziła na pokładzie samolotu. Nagranie z porodu hitem internetu
Autor: Getty images Pasażerka urodziła na pokładzie samolotu. Nagranie z porodu hitem internetu

Zdarzenie, do którego doszło w listopadzie, opisał portal New York Post. Wszystko wydarzyło się na międzynarodowym lotnisku Sabiha Gökçen w Stambule - największym i najludniejszym mieście w Turcji. Samolot linii Pegasus Airlines miał właśnie wystartować do Marsylii, gdy nagle rozległ się krzyk rodzącej pasażerki. W serwisie YouTube opublikowano krótki filmik z tego wydarzenia.

Jak przygotować plan porodu?

Poród na pokładzie samolotu. Nagranie trafiło do sieci

Poród zaczął się dokładnie, gdy załoga samolotu szykowała się do odlotu. Gdy stewardessy zorientowały się, co się dzieje, natychmiast zajęły się ciężarną. Zorganizowały dla niej intymną przestrzeń z tyłu samolotu i pomogły jej się tam przenieść. Jednocześnie wezwano pomoc medyczną. Ratownicy zjawili się niemal natychmiast. Z pomocą medyków kobieta urodziła zdrowe maleństwo na pokładzie samolotu. Zaraz po porodzie wraz z dzieckiem została przetransportowana do lokalnego szpitala.

Na filmiku opublikowanym w sieci widać pasażerów, którzy z przejęciem i w skupieniu przyglądają się temu, co dzieje się na tyle samolotu. Jeden z nich pośpieszne zbiera ubrania (lub nakrycie) dla maluszka i zanosi ratownikom. Chwilę później widzimy ratowników medycznych opuszczających po całej akcji pokład samolotu. Pasażerowie biją im wielkie brawa.

Latanie w ciąży

Teoretycznie można latać do 8., a nawet 9. miesiąca ciąży, o ile pozwala na to lekarz prowadzący ciążę oraz przewoźnik lotniczy. Każda linia lotnicza ma inny regulamin i przed podróżą warto się z nim zapoznać, by nie spotkała nas przykra niespodzianka przy odprawie. Wiele linii pozwala na loty do 36. tygodnia ciąży, ale są też takie, które wprowadzają dodatkowe ograniczenia np. zgody lekarza, gdy ciąża jest powyżej 27. tygodnia.

Według położników najbezpieczniejszym okresem w ciąży na latanie jest drugi trymestr. W pierwszym wiele kobiet ma dolegliwości, które utrudniają podróżowanie, w trzecim zaś dużym problemem może być spory brzuszek. Przed każdym lotem warto jednak skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym.