Pięcioraczki przyszły na świat w Bytomiu. To skrajne wcześniaki

2019-07-24 10:45

W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu przyszły na świat pięcioraczki. Taka ciąża zdarza się raz na 52 miliony urodzeń. Dzieci są skrajnymi wcześniakami, lekarze walczą o ich życie.

Pięcioraczki w Bytomiu
Autor: Getty Images

W Bytomiu urodziły się pięcioraczki - czterech chłopców i jedna dziewczynka. Poród odbył się w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

Dzieci są skrajnymi wcześniakami, urodziły się na przełomie 24. tygodnia i 25 tygodnia ciąży. Lekarze obecnie walczą o życie dzieci i apelują o to, by media uszanowały prywatność rodziców.

"Dzieci przebywają na oddziale noworodkowym. Lekarze zdecydowali, że przez trzy tygodnie nie będą udzielać informacji o stanie ich zdrowia" - powiedział "Dziennikowi Zachodniemu" Wojciech Wieczorek, zastępca dyrektora szpitala.

Rodzice poinformowali, że dzieci otrzymały imiona: Marcelina, Marcin, Filip, Oliwier, Szymon. Nie wiadomo, czy ciąża mnoga była naturalna.

Wójt gminy Olsztyn zaplanował zorganizowanie specjalnego funduszu dla rodziny pięcioraczków. Rodzice dzieci otrzymają również od państwa 2,5 tys. zł z programu 500 plus.

W Polsce odnowotuje się coraz więcej przypadków ciąż mnogich (w maju br. w Krakowie urodziły się sześcioraczki). 

Dzieje się tak na skutek coraz częściej stosowanych terapii hormonalnych i sztucznego stymulowania owulacji. Szanse na ciążę bliźniaczą lub mnogą rosną również, gdy kobieta jest po 30. roku życia i gdy w rodzinie występowały już bliźniaki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza