Pielęgniarka uratowała dziewczynkę w sklepie. Teraz ostrzega: "Nie zakładajcie opasek niemowlętom"

2022-12-22 12:35

Tuż przed świętami pielęgniarka ostrzega rodziców niemowląt przed śmiertelnym zagrożeniem. Jakiś czas temu uratowała życie dziewczynce, której ozdobna opaska na głowę zsunęła się na buzię i zablokowała dostęp powietrza. "Nigdy nie zakładajcie opasek na głowę śpiącym dzieciom" - apeluje do rodziców.

Sarah, jednak z pielęgniarek prowadzących na Instagramie profil dotyczący pierwszej pomocy dla dzieci, opisała właśnie swoją historię. Podczas zakupów zobaczyła niemowlę w wózku, które dziwnie się zachowywało. Gdy podeszła, okazało się, że maleństwo dusi się, bo jego nosek i usta zakryła opaska na głowę, która zsunęła się śpiącemu dziecku z włosków.

Miała opaskę na buzi, nie oddychała

Sarah zaczęła swoją opowieść od tego, że nie widziała całego dziecka, tylko jego nóżki wystające z wózka. Niemowlę dziwnie nimi wierzgało. Pielęgniarka podeszła i pochyliła się nad maleństwem. ⁠

"To, co zobaczyłam, sprawiło, że przeszedł mnie dreszcz - złapałam mamę za ramię (tylko przeglądała półki z jedną ręką na wózku) i jednocześnie opuściłam budkę wózka - opaska, którą dziewczynka miała na głowie, zsunęła się na jej nos i usta, a jej buzia miała już ciemnopurpurowy kolor. Dusiła się".

⁠Gdy kobieta ściągnęła opaskę z buzi dziecka, ono natychmiast wydało głośny krzyk. Mama dziewczynki była w szoku: wzięła ją na ręce i mała po chwili się uspokoiła, ale ona sama trzęsła się nadal jak galareta. Rozpłakała się, mówiąc, że nie zdawała sobie sprawy, że noszenie opaski grozi takim niebezpieczeństwem.⁠

Czytaj również: Twoja córeczka uwielbia tak spać? Ratowniczka medyczna ostrzega: „To nie jest bezpieczne”

Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

Opaska może powodować śmiertelne zagrożenie

Przypadki, gdy dziecko dusi się z powodu zsuniętej na buzię opaski na głowę nie są takie rzadkie. Kilka lat temu głośna była sprawa śmierci 14-miesięcznej dziewczynki, która usnęła w łóżeczku w opasce na głowę i zmarła z powodu braku tlenu, gdy opaska zsunęła jej się na buzię. 

Jak przyznaje pielęgniarka, ostrzeżenie to jest ważne zwłaszcza teraz, przed świętami, gdy wielu rodziców ubiera swoje niemowlęta w eleganckie stroje. Elementem wielu dziewczęcych ubranek świątecznych jest opaska na głowę, dopasowana do reszty stroju. 

"Sam ruch główką może przesunąć opaskę na twarz" - pisze w poście Sarah. - "Opaski nadają się do zdjęcia lub wtedy, gdy dziecko jest trzymane przez kogoś na rękach. Nie zakładaj dziecku opaski na głowę, jeśli nie jesteś przy nim, gdy dziecko śpi i nie jest pod twoim bezpośrednim aktywnym nadzorem". ⁠

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie