Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

2022-02-07 13:38

Układanie dziecka do snu w niektórych pozycjach może okazać się niebezpieczne, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, kiedy maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie się obracać. Które pozycje do snu dla noworodka minimalizują ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej? Okazuje się, że tylko jedna jest w pełni bezpieczna...

Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka
Autor: Getty images Jak układać niemowlę do snu, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej?

Bezpieczny sen niemowlaka to dla rodziców priorytet. Jednak nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo układać do snu niemowlę. Jest to szczególnie trudne, gdy z wielu stron płyną sprzeczne komunikaty. Po narodzinach dziecka rodzice, a głównie młoda mama - muszą wysłuchać wielu dobrych rad dotyczących pielęgnacji niemowlaka. Jak nosić dziecko, kąpać, karmić, przewijać i oczywiście układać do snu. Mamy, babcie i ciocie przekazują wiedzę, która obowiązywała za ich czasów i nie zawsze pokrywa się ona z aktualnymi badaniami na temat pielęgnacji dziecka przeprowadzonymi przez lekarzy i naukowców.

Przeczytaj, jakie pozycje do snu dla noworodka są aktualnie rekomendowane przez specjalistów.

Spis treści

  1. Pozycja do snu noworodka a ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej
  2. Jaka pozycja do snu dla dziecka jest najbezpieczniejsza?
Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Pozycja do snu noworodka a ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

Najbezpieczniejszą pozycją do snu dla niemowlaka jest układanie go na plecach, kiedy śpi samodzielnie w łóżeczku. Dziecko musi mieć stały dostęp powietrza, a podczas ułożenia na brzuchu nie zawsze tak się dzieje, szczególnie jeśli w łóżeczku znajdują się zabawki czy ochraniacz na szczebelki. Oczywiście leżenie na brzuchu jest zdrowe dla dziecka, szczególnie dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, ale zawsze powinno odbywać się pod opieką rodzica lub opiekuna. 

Często możemy usłyszeć, że najlepiej układać dziecko na boku: na zmianę na prawym i lewym. W ten sposób zapobiegamy spłaszczeniu główki dziecka. Jednak, jak się okazuje, taka pozycja też nie jest najbezpieczniejsza dla niemowlaka. Nawet leżenie na plecach wśród przytulanek, poduszek i kocyków znacznie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dlatego warto stosować się do wskazówek lekarzy specjalistów, którzy badają jak zminimalizować ryzyko SIDS w pierwszych miesiącach życia, kiedy maluch nie jest w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniej pozycji do snu. Zazwyczaj między 5. a 6. miesiącem życia dziecka potrafi już sprawnie się obracać. Wtedy może obrócić się na bok, lub z boku na plecy, co również znacznie zmniejsza ryzyko uduszenia. 

Zobacz: Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Jaka pozycja do snu dla dziecka jest najbezpieczniejsza?

Według lekarzy z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, najbezpieczniejszą pozycją do spania dla dziecka jest leżenie na plecach.

Najlepiej, jeśli niemowlak leży w łóżeczku bez poduszki, kołdry i przytulanek wokół głowy. Najbezpieczniej, gdy dziecko śpi w śpiworku, wtedy mamy pewność, że nie zsunie się w dół pod kołdrę, ograniczając sobie dostęp powietrza.

Dziecko powinno spać na płaskim materacu, nie należy podnosić go od strony główki. Jeśli maluch ulewa, powinien spać na lewym boku. 

Układając dziecko do snu w pierwszych miesiącach życia warto pamiętać, że w łóżeczku niemowlaka nie powinno być żadnych zbędnych przedmiotów i zabawek, takich jak ochraniacz, poduszki czy zabawki. Tak małe dziecko z nich nie korzysta, a mogą one zagrażać jego bezpieczeństwu.

Czytaj też: Jak ubierać niemowlę do snu?

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza