Pierwsze dziecko to zawsze "wykapany tata"? Sprawdzamy, ile w tym prawdy

2023-02-16 13:04

Twoje pierworodne to skóra zdjęta z ojca? Zdaniem naukowców to efekt ewolucji, zdaniem psychologów - subiektywne odczucie wywołane podświadomością. A jaka jest prawda? Czy najstarsze dziecko częściej przypomina ojca niż matkę? Zaraz odpowiemy.

Pierworodne dzieci zawsze przypominają swoich ojców. Sprawdzamy, czy to tylko mit
Autor: Getty Images Pierworodne dzieci zawsze przypominają swoich ojców. Sprawdzamy, czy to tylko mit

Nie wiadomo, skąd się wzięło takie przekonanie, ale być może się z nim spotkałaś. Chodzi o teorię, która mówi, że pierworodne dziecko w rodzinie zawsze bardziej przypomina ojca niż matkę. To trochę przesąd, trochę tradycja - naukowcy postanowili jednak przyjrzeć się temu twierdzeniu. Jak to jest z tym podobieństwem do rodziców?

Spis treści

  1. Wszystko przez jaskiniowców
  2. Pierworodni są podobni do ojców? Badania przeczą
  3. Dzieci podobne do ojców są zdrowsze
Geny czy środowisko? Co powinna wiedzieć kobieta w ciąży?

Wszystko przez jaskiniowców

Jako pierwsze wyciągnięto dowody pochodzące z teorii ewolucji. Hipoteza? Natura zadbała o to, aby pierworodne dzieci były genetycznie jak najbardziej podobne do swoich ojców, ponieważ ojcostwo nigdy nie jest pewne (a przynajmniej nie było, zanim nie wymyślono  testów DNA na ojcostwo). Podobieństwo dziecka do ojca miało pomóc jaskiniowcowi uwierzyć, że dziecko jest jego i zaakceptować potomka, a więc utrzymywać go i opiekował się nim.

Podobne działa wytoczyli psychologowie, którzy uważali, że ocena podobieństwa dziecka do ojca najczęściej pochodziła od matek i - choć była nieprawdziwa - to jednak wytłumaczalna również ewolucyjnie. Według D. Kelly'ego McLaina z Georgia Southern University "błąd w sposobie, w jaki matki zauważają podobieństwo, nie odzwierciedla rzeczywistego podobieństwa i może być ewolucyjną lub uwarunkowaną reakcją mającą na celu zapewnienie ojców o ich ojcostwie” – napisali naukowcy.

Miłość rodzicielska: czy to możliwe, że jedno z moich dzieci kocham... bardziej?

Jakie cechy dziecko dziedziczy po ojcu, a jakie po matce?

Pierworodni są podobni do ojców? Badania przeczą

Teorie teoriami, ale czy to wszystko prawda? Czy pierworodne dzieci są rzeczywiście podobne do swoich ojców? Współcześni badacze przeprowadzili testy na zdjęciach noworodków i ich ojców i twierdzą, że to bzdura.  

W 1995 roku grupa badaczy z San Diego przeprowadziła testy, polegające na dopasowywaniu zdjęć rocznych dzieci do zdjęć ich ojców lub zdjęć matek. Okazało się, że małe dzieci są jednakowo podobne do obojga rodziców, a nawet bardziej przypominają swoje matki niż ojców. Testy powtórzone w Belgii kilka lat potem wykazały dokładnie to samo. 

Najnowsze badanie dotyczące dziedziczenia wyglądu po ojcach pochodzą z 2004 roku i nie wniosły nic nowego. 

Dzieci podobne do ojców są zdrowsze

Ale kwestia podobieństwa dzieci do ojców nadal fascynuje badaczy. 4 lata temu naukowcy z Binghamton University na podstawie swoich obserwacji i testów wykazali, że dzieci, które są podobne do ojców, są o wiele zdrowsze. Dzieje się tak z powodu dodatkowej miłości i uwagi, którą tatuś daje dziecku z tego powodu. 

Badanie skupiało się na 715 rodzinach, w których dzieci mieszkają tylko z matką i wykazało, że niemowlęta, które wyglądały jak ich ojciec po urodzeniu, rok później były zdrowsze, co sugeruje, że podobieństwo dziecka do ojca skłania go do spędzania większej ilości czasu na pozytywnym rodzicielstwie (było to średnio 2,5 dni w miesiącu więcej w porównaniu z ojcami, którzy nie widzieli u potomstwa podobieństwa do siebie).

Za bezpośrednią przyczynę takiego zachowania badacze uznali to - powołując się na znane nam już teorie ewolucyjne - że ojcowie, którzy dostrzegają podobieństwo dziecka do siebie samych, są bardziej pewni, że dziecko jest ich. A co za tym idzie - otaczają je większą opieką i troską, co pozytywnie wpływa na zdrowie maluchów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza