Jakie cechy dziecko dziedziczy po ojcu, a jakie po matce?

2021-10-19 15:43

Podobny do matki, jak dwie krople wody... Jak skóra zdjęta z ojca.... Dzieci są do nas podobne, to normalne. Czy można jednak powiedzieć dokładnie, którą część cech twoje dziecko otrzyma od ciebie, a którą od ojca?

Co dziecko dziedziczy po ojcu, a co po matce?
Autor: Getty images Sprawdź, do kogo będzie podobne twoje dziecko

Jakie cechy dziecko dziedziczy po ojcu, a jakie po matce? Pamiętasz, jak wygląda łańcuch DNA? Ma go każdy z nas i to w nim zapisane są wszystkie informacje dotyczące naszego wyglądy, zdrowia, charakteru… Jedna nitka łańcucha pochodzi od ojca, druga od matki, dlatego właśnie dziedziczymy wiele cech po naszych rodzicach. Ale co dokładnie? 

Jak to jest z tym podobieństwem?

Już od razu warto zaznaczyć, że genetyka nie jest to jednak tak prosta. Chociaż łańcuch DNA ma dwie nitki, to jednak nie oznacza to, że nasze maleństwo dziedziczy cechy po nas w proporcjach pół na pół. Okazuje się, że natura preferuje… mężczyzn.

Badania genetyków prowadzone zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach wykazały, że mamy ok. 60 proc. szans na odziedziczenie cech po ojcu i 40 proc. - po matce. Mamy też więcej genów ojcowskich niż matczynych.

Naukowcy uważają, że powodem jest okres ciąży w czasie którego płód jest traktowany przez organizm matki jak ciało obce. Aby go nie unicestwić, organizm matki „pozbywa się” części swoich genów, aby zrobić miejsce dla silniejszych genów ojca.

Przewaga męskich genów - dobrze czy źle?

Więcej genów męskich może okazać się dobrodziejstwem, o ile natura zadecyduje, że po twoim partnerze dziecko odziedziczy szczupłą sylwetkę lub bujne włosy, gorzej, jeśli będzie to krzywy nos lub wrastające paznokcie.

Jest jeszcze kolejne ryzyko: geny męskie częściej mutują, ponieważ plemniki, będące ich „źródłem" produkowane są na bieżąco przez coraz starszego mężczyznę, natomiast komórki jajowe kobiety powstają już w okresie jej życia płodowego, wiec ich kondycja nie zależy ani od wieku kobiety, ani od jej zdrowia.

Krzywy nos czy wrastające paznokci to oczywiście nie wszystko. Okazuje się, że są cechy, które z większym prawdopodobieństwem dziecko odziedziczy po ojcu, a inne - po matce. Jakie to cechy? Więcej w naszej galerii.

Czytaj również:  Jak sprawdzić, czy dziecko jest moje?

Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Jak zaplanować płeć dziecka?