Podświetlone na czerwono budynki, to ważny symbol. Przemawiają w imieniu dzieci

2023-11-20 11:32

Oświetlony Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, ale też inne budynki między innymi w Lublinie, Zakopanem czy Starogardzie Gdańskim, to nowa akcja fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To bardzo istotny apel do rodziców i nie tylko. Wyjątkowo ważny przekaz dotyczy bezpiecznego dzieciństwa najmłodszych.

Oświetlone na czerwono budynki w całej Polsce, to apel do rodziców.
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Oświetlone na czerwono budynki w całej Polsce, to apel do rodziców.

Podświetlone na czerwono budynki to pomysł zwrócenia uwagi na kampanię "Reaguj na przemoc wobec dzieci". Akcja ma na celu nie tylko walkę z przemocą w rodzinach od wewnątrz, ale też podniesienie świadomości społeczeństwa na odpowiednią reakcję na złe traktowanie dzieci. Zdaniem organizatorów akcji wciąż pokutują stereotypy, że nie należy się wtrącać do cudzych rodzin i dlatego niekiedy dochodzi do prawdziwych tragedii i krzywd wyrządzanych najmłodszym.

Dowiedz się: Jak poznać, że dziecku dzieje się krzywda?

Marsz dzieci przeciw przemocy

Przeczytaj: Przemoc emocjonalna to nie tylko słowa. Po tym rozpoznasz, czy tkwisz w toksycznym związku

Przemoc wobec dzieci w tragicznych statystykach

Akcję zorganizowano 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Autorom kampanii nie chodzi jednak tylko o święto, a o realne statystyki mówiące o rosnącej przemocy wobec najmłodszych.

- Prowadzimy badania, które pokazują, że mimo wysokiej skali przemocy wobec dzieci, jedna czwarta osób, które czują dyskomfort, które chciałyby coś zrobić, nic nie robi. Przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak zareagować - mówił Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w TVN24. 

Statystyki fundacji są przerażające. Jak podaje, aż 32 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 8 proc. dzieci nie ma obok siebie żadnej zaufanej osoby. 

Zawsze warto reagować

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na samą przemoc w rodzinie, ale także na tematy zaniedbywania dzieci, wykorzystywania seksualnego czy przemocy rówieśniczej. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, próbuje uświadomić społeczeństwo, że dla dobra dzieci lepiej czasem zgłosić sytuację, która okaże się błędną interpretacją niż zaniechać działania i doprowadzić do tragedii.

"Ten manifest stanowi nasze jasne stanowisko - nie zgadzamy się na przemoc wobec dzieci, a wszelkie jej formy są nie do przyjęcia. Wszyscy realizujemy misję ochrony praw dzieci i głośno wzywamy do przeciwdziałania przemocy. Ta akcja to nasz wspólny krok do budowania świadomości problemu krzywdzenia dzieci, kształtowania postaw, uwrażliwiania społeczeństwa i angażowania w działania chroniące" - napisano na oficjalnym Instagramie fundacji.

Po więcej informacji warto odwiedzić stronę REAGUJ.fdds.pl

Źródło:

tvn24.pl

fdds.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza