Urlop macierzyński płatny 100 proc. może zostać wprowadzony "od ręki". Co wiemy o nowym pomyśle?

2022-10-10 13:33

Pełnopłatny urlop macierzyński, a konkretniej - rodzicielski to zmiana, która powinna wejść w życie "od ręki" - komentował Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Kluczborka. Lider Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że za czasów rządów jego partii wprowadzono najdłuższy urlop macierzyński w Europie. Teraz jednak inne państwa znacznie wyprzedziły nas w swoich rozwiązaniach i czas to zmienić.

urlop macierzyński
Autor: Getty Images Pełnopłatny urlop macierzyński - kiedy nowa zmiana miałaby szanse wejść w życie?

Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami w Kluczborku snuł plany możliwych zmian i udogodnień w przepisach, także tych dotyczących rodzin i matek. Odniósł się w dużej mierze do urlopu macierzyńskiego i innych świadczeń dla rodzin. Jakie zmiany chciałaby wprowadzić Platforma Obywatelska? 

Dowiedz się: Urlop macierzyński przed porodem - czy przed urodzeniem dziecka przysługuje macierzyński?

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Przeczytaj też: Co z macierzyńskim, gdy kończy się umowa o pracę? Wyjaśniamy, co zrobić, gdy umowa wygasa przed porodem

"Krok w dobrą stronę"

- Jednym z postulatów, które będzie można zrealizować od ręki, to byłaby pełnopłatność urlopu macierzyńskiego, bo teraz to jest średnio 80 proc. - powiedział lider PO. 

Jak zaznaczył szef partii, jeśli chodzi o aktualne udogodnienia dla rodzin z dziećmi, zostaliśmy w tyle za Europą, choć swego czasu to w Polsce wprowadzony został najdłuższy urlop macierzyński w Europie. 

Poczucie obowiązku mężczyzn wobec dzieci

Zgodnie z wypowiedziami lidera Platformy, jego partia chciałaby, aby urlop macierzyński był w gruncie rzeczy urlopem rodzicielskim, aktywizującym także ojców w opiece nad dziećmi. 

(...) ja nie mam żadnych wątpliwości, że urlop macierzyński - czy rodzicielski, bo wiadomo, że nie chodzi tylko o mamy, chcielibyśmy, żeby to było symetrycznie i żeby mężczyźni mieli też to poczucie obowiązku dokładnie w takim samym stopniu jak kobiety wobec dzieci - to taki stuprocentowo płatny urlop macierzyński to jest krok we właściwą stronę - dodał Tusk. 

Dowiedz się: 14 pytań o urlop wychowawczy - to warto wiedzieć

Co dalej z 500+ ?

Po takich obietnicach wygłoszonych do mieszkańców Kluczborka Tusk został zapytany, czy jego partia nie idzie w tym kierunku, za który krytykuje PiS, czyli w stronę "rozdawnictwa". Lider PO dodał bowiem, że 500 + w przypadku wygranej jego partii w wyborach nie zostanie zlikwidowane. 

Polskie rodziny dostają 500 plus i tak już mają ułożone swoje życie. (...) Nie rezygnujemy z tej funkcji państwa - zapewniał.