Położna pokazuje, jak wykorzystać piłkę w pierwszej fazie porodu. Zobacz nagranie

2022-09-29 12:25

Duża gumowa piłka to sprzęt, który warto wykorzystać w pierwszej fazie porodu. Umiejętnie wykorzystana pomaga wyregulować oddech oraz świadome rozluźnić ciało i mięśnie dna miednicy. Położna podzieliła się praktycznym nagraniem, na którym pokazuje, jak pracować z piłką podczas skurczy i między nimi. Jej filmik powinna zobaczyć każda przyszła mama.

Położna pokazuje, jak wykorzystać piłkę w pierwszej fazie porodu. Zobacz nagranie
Autor: Getty images/instagram @polozna-mamazu Położna pokazuje, jak wykorzystać piłkę w pierwszej fazie porodu. Zobacz nagranie

Duża piłka wypełniona powietrzem wykorzystywana podczas pierwszej fazy porodu działa wielokierunkowo. Pomaga dziecku prawidłowo wstawić się w kanał rodny oraz łagodniej znieść skurcze.

Na piłce należy usiąść w lekkim rozkroku, kolana powinny być ugięte pod kątem 90 stopni, a stopy mocno oparte na podłodze. Pośladki powinny być wysunięte jak najdalej do tyłu, a ciało lekko pochylone do przodu.

Przeczytaj: Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Położna radzi, jak korzystać z piłki w pierwszej fazie porodu

W swojej rolce położna, znana na Instagramie jako @polozna_mamazu pokazuje na swoim własnym przykładzie (będąc w 38. tygodniu ciąży), jak pracować z piłką w pierwszej fazie porodu na różnych etapach skurczy.

1. Gdy zaczyna się skurcz i narasta

„Kołysanie miednicą na boki, kołysanie miednicą do przodu i do tylu, kręcenie bioderkami kołek, zataczanie biodrami ósemek. W tym momencie oddycham najwolniej jak mogę, wdycham powietrze nosem i kieruję do dolnych żeber lub brzucha, wydycham ustami (otwarte usta, rozluźniona szczeka, wydaje dźwięk AAA)”.

2. Szczyt skurczu

„Balansuję na piłce góra-dół. Jest intensywnie - oddech może przyspieszyć staje się płytszy, bardziej dynamiczny”.

3. Skurcz odpuszcza

„Powracam do rytmicznego kołysania biodrami (na boki, przód/tył, kołeczka, ósemki) oddech spowalnia i powracam do głębokich, spokojnych, powolnych wdechów przez nos do dolnych żeber/brzucha i spokojnych wydechów przez usta”.

4. Przerwa między skurczami

„Odpoczywam i zbieram siły na kolejny skurcz!” - wyjaśnia. Jak podkreśla ekspertka największą świadomą pracę należy wykonać podczas skurczu. Wtedy należy skupić się nie tylko na prawidłowych ruchach ciała, ale także na odpowiednim oddechu (nie należy wstrzymywać go). Te dwie wypadkowe razem sprawią, że nasze ciało się rozluźni, mimo narastającego bólu.

Ważne

Gdy walczymy z bólem, siedzenie na piłce może sprawiać problemy. Aby utrzymać równowagę, chwytaj się specjalnych uszu piłki (jeśli są), krzesła, łóżka, drabinki lub rąk partnera.

Zobacz także: Ćwiczenia z piłką dla kobiet w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza