Porody rodzinne mogą się odbywać, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

2020-04-29 12:26

Porody rodzinne mogą się znów odbywać - minister Szumowski pytany o przywrócenie porodów rodzinnych powiedział, że są możliwe, jeśli szpital ma możliwość izolowania rodzących i ich partnerów od innych pacjentek.

Porody rodzinne mogą się odbywać,
Autor: Getty images

Porody rodzinne mogą być przywrócone - tak brzmiała odpowiedz ministra zdrowia na pytanie dziennikarza, czy w związku z poluzowaniem niektórych ograniczeń, kobiety mogą znów rodzić w towarzystwie partnerów. 

Łukasz Szumowski podkreślił, że nigdy nie było odgórnego przepisu zakazującego porodów rodzinnych, a jedynie rekomendacje krajowych konsulatów, które były wymuszone sytuacją epidemiczną i miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa rodzącym i ich dzieciom. Dlatego decyzja o przywróceniu porodów zależy od konkretnej placówki, nie od decyzji rządu. 

Minister dodał, że obecnie, jeśli tylko szpital ma możliwość odizolowania kobiety i jej partnera od innych pacjentek i rodzących par, może przywrócić porody rodzinne. 

Wszystko jednak zależy od warunków jakimi dysponuje szpital oraz od sytuacji epidemicznej w samym szpitalu oraz w rejonie, w którym się znajduje palcówka. 

Przypomnijmy, że porody rodzinne zostały we wszystkich szpitalach położniczych w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzja ta wywołała oburzenie większości kobiet i sprzeciw m.in. fundacji "Rodzić po ludzku" oraz innych organizacji.   

Czytaj: Kobiety protestują przeciwko zakazowi porodów rodzinnych: "To krzywdzące zalecenia!"

Ciężarne gwiazdy - jak przygotowują się do porodu w trudnym czasie?

Czy trzeba rodzić w masce? Położna wyjaśnia, czy jest to konieczne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza