Poznaliśmy najlepsze położne w Polsce. Oto laureatki 10. edycji "Położnej na medal"

2024-02-05 12:46

Wyłoniono najlepsze położne w Polsce. W tym roku laureatką jubileuszowej - dziesiątej - edycji plebiscytu Położna na medal została Anna Falkowska-Bors, położna z Jasła. Kto zajął kolejne miejsca? Przedstawiamy najlepsze położne w Polsce.

Wybrano najlepsze położne w Polsce
Autor: Getty Images / mat. prasowe Wybrano najlepsze położne w Polsce

Dziesięć lat, dziesięć edycji i dziesiątki wyjątkowych specjalistek w swoim fachu wyróżnionych za zaangażowanie i profesjonalizm. To niezwykła historia konkursu "Położna na Medal", którego jubileuszową 10. edycję właśnie zakończono.

Zwyciężczynią została Anna Falkowska-Bors - położna z Jasła. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Elżbiecie Osińskiej z Polkowic i Barbarze Krasnodębskiej z Wejherowa. W sumie we wszystkich edycjach konkursu, w którym rywalizują najlepsze położne ogólnokrajowe oraz w poszczególnych województwach, zgłoszono aż 4 882 kandydatki. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin, oddali na nie łącznie ponad 211 tys. głosów, świadcząc tym samym o niezwykłym zaufaniu i uznaniu dla ich pracy.

10. edycja konkursu Położna na medal

W 10. edycji konkursu “Położna na medal” udział brało 512 kobiet, na które oddano łącznie 7 386 głosów. Wśród tegorocznych laureatek znajdują się położne, które swoją pasją i profesjonalizmem zdobyły uznanie pacjentek, ich rodzin oraz całego środowiska medycznego. Historie tych niezastąpionych specjalistek są dowodem na to, jak położne wpływają pozytywnie na życie kobiet w trakcie jednego z najważniejszych okresów ich życia.

„Tylko 5 minut dziennie”. Przez miesiąc szczotkowałyśmy ciało. Było warto? Królowe Matki

Położna na medal pochodzi z Jasła

Anna Falkowska-Bors, zwyciężczyni 10. edycji konkursu "Położna na Medal", może pochwalić się 19-letnim doświadczeniem w zawodzie. Obecnie pracuje w NZOZ MEDYK S.C. przy ul. Mickiewicza 5 w Jaśle, gdzie spędziła już 16 lat swojej kariery. Wcześniej, przez 2 lata, pełniła funkcję położnej w Ośrodku Zdrowia w Dębowcu (2006-2008) oraz odbywała staż w szpitalu w Jaśle przez 1 rok (2000-2001).

Poza pracą zawodową, Anna Falkowska-Bors ma szereg pasji, takich jak podróże, wędrówki po górach, czytanie dobrej książki, aktywność fizyczna, zwłaszcza bieganie, oraz morsowanie. Z zapałem angażuje się również w działalność charytatywną, wspierając Fundację Kacper Stój.

- Otrzymanie wyróżnienia w konkursie 'Położna na Medal' dla mnie to nie tylko powód do szczęścia i dumy, ale również dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju zawodowego. Przejęcie zaszczytnego pierwszego miejsca otwiera przede mną szansę na większą widoczność i dotarcie do szerszego grona kobiet w różnym wieku. Praca jako położna to dla mnie nie tylko obowiązek, ale również prawdziwa przyjemność. Nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie, nawet jeśli w liceum rozważałam alternatywy takie jak psychologia czy leśnictwo - mówi Anna Falkowska-Bors.

Położne na medal z drugim i trzecim miejscem

Elżbieta Osińska z Polkowic (woj. dolnośląskie) wiceliderka tej edycji konkursu, to specjalistka z 31-letnim stażem pracy. Od 20 lat pracuje jako położna środowiskowo-rodzinna w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. Od lat uczy kobiety samobadania i prowadzi programy profilaktyki raka piersi. W punkcie laktacyjnym wspiera młode mamy w karmieniu piersią. Od trzech kadencji jest Delegatem i Pełnomocnikiem Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu. W 2021 roku została wyróżniona odznaczeniem zawodowym „BENE MERITUS”. Prywatnie szczęśliwa mężatka i matka trójki dorosłych dzieci. Wolny czas spędza w ogrodzie, lubi spacery i jazdę na rowerze.

Barbara Krasnodębska, która zajęła III miejsce, to położna z 35-letnim doświadczeniem w zawodzie. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie (woj. pomorskie) oraz prowadzi własną placówkę, gdzie edukuje i przygotowuje młodych rodziców do nowych ról matki i ojca. Jest również opiekunem praktyk studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pasją jej życia jest praca, a największą radość daje jej trzymanie w rękach nowo narodzonego dziecka. Prywatnie, szczęśliwa żona, matka oraz niedługo babcia. W konkursie "Położna na Medal" nominowana była już po raz trzeci, co stanowi dla niej ogromne wyróżnienie i docenienie jej pracy.

Coraz więcej zgłoszeń do konkursu

W ciągu dziesięciu lat istnienia konkursu liczba zgłoszeń i oddanych głosów systematycznie wzrasta, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu społeczeństwa i uznaniu dla roli położnych w opiece okołoporodowej. To właśnie w jubileuszowej edycji konkursu warto podkreślić, jak wiele zawdzięczamy niezastąpionym położnym, które w codziennym trudzie pielęgnują zdrowie i dobro swoich pacjentek.

- Ta wyjątkowa edycja konkursu to nie tylko kolejne ogłoszenie wspaniałych laureatek, ale także symboliczne podsumowanie dziesięciu lat niezwykłej pracy i zaangażowania przy tym bardzo potrzebnym projekcie. To jubileusz, podczas którego celebrujemy wysiłki położnych, ich rolę w społeczeństwie i wpływ na poprawę standardów opieki okołoporodowej. Dziękujemy wszystkim, którzy przez te lata wspierali naszą inicjatywę i z dużym optymizmem patrzymy na jej rozwój w przyszłości - mówi Iwona Kurek-Barańska, Zastępca Dyrektora Generalnego i Członek Zarządu, Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” S.P.

Informacje na temat wszystkich wyróżnionych położnych w tegorocznej 10. edycji, można znaleźć na stronie: https://poloznanamedal.info/laureatki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza