Dziecko oddycha w ten sposób? Ratowniczka medyczna: natychmiast jedź do szpitala

2023-03-17 16:46

Zdarza się, że chorobie dziecka towarzyszy dziwny oddech. Warto wówczas wiedzieć kiedy to, co obserwujemy, jest objawem poważnego problemu z oddychaniem. Ratowniczka medyczna uczula: „Gdy to widzisz, potrzebna jest pomoc medyczna”.

Niemowlę na rękach mamy
Autor: Getti Images Problemy z oddychaniem u dzieci. Zauważysz ten objaw, natychmiast jedź do szpitala

Przyczyny nieprawidłowego oddechu u dzieci mogą być bardzo różne. Odpowiadać za to może infekcja wirusowa, infekcja bakteryjna, a także choroby układu oddechowego i inne dolegliwości. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć, kiedy jest niezbędna pomoc specjalisty.

Ratowniczka medyczna Sarah Hunstead prowadząca kanał @CPRkids zwraca uwagę na pewien objaw, którego żaden z rodziców nie powinien przegapić. Podkreśla, że jeżeli go zauważymy, należy natychmiast udać się z dzieckiem do szpitala lub wezwać pogotowie.

Zobacz także: Jak rozpoznać oddech Kussmaula u dziecka?

Poradnik Zdrowie: astma

Co powinno niepokoić?

Ratowniczka zwraca uwagę, że najczęściej problemy z oddychaniem pojawiają się, gdy dziecko się przeziębi i ma katar. Zatkany nos skutecznie utrudnia złapanie oddechu. Dlatego tak ważne jest, aby przy katarze często czyścić dziecku nos solą fizjologiczną.

Niepokojącym objawem mogą być:

  • Rozszerzone nozdrza,
  • Zasysanie powietrza w okolicy szyi, brzucha i żeber.
  • Znacznie przyspieszony lub nierówny oddech.

Chcąc obejrzeć dziecko, należy je rozebrać i dokładnie przyjrzeć się pracy klatki piersiowej.

Niektóre niepokojące objawy nieprawidłowego oddechu mogą występować razem. Na przykład zasysaniu powietrza w okolicach obojczyka, towarzyszy nieprawidłowy ruch klatki i brzucha.

Na ten objaw szczególnie uważaj

Ratowniczka medyczna na swoim kanale na Instagramie przywołała historię pewnej mamy, która wiedziała, na co zwrócić uwagę. Od razu zabrała córeczkę do szpitala.

Na krótkim nagraniu możemy zobaczyć, jak na szyi dziewczynki pojawia się co chwilę charakterystyczne zasysanie powietrza. Jej oddech był bardzo ciężki. Dziecko cierpiało z powodu infekcji wirusowej i poważnego niedotlenienia. Dzięki szybkiej reakcji mamy dziewczynka na czas otrzymała fachową pomoc specjalistów.

Ratowniczka uczula wszystkich rodziców:

„Gdy to widzisz, potrzebna jest pomoc medyczna” — podkreśla.

Czytaj także: Ten dźwięk przy oddechu niemowlęcia to dla pediatry sygnał alarmowy. Uwaga, bo łatwo go pomylić

O tym musisz pamiętać

Ratowniczka podkreśla, że to rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, jakie zachowania są dla niego normalne, a jakie wręcz przeciwnie. Zaznacza także, że należy zawsze zaufać swojemu przeczuciu i szybko reagować. Bardzo często ten wewnętrzny głos, który mówi, że coś dzieje się niepokojącego z dzieckiem, ratuje najmłodszym życie.

Istotne jest również posiadanie wiedzy, jak wyglądają zaburzenia oddychania i dobrze jest wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy dla niemowląt i dzieci. Wiedząc, co należy robić, jako rodzice będziemy spokojniejsi.

Czytaj także: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza