Przeciwnicy szczepień: powstał sejmowy zespół do walki z obowiązkowymi szczepieniami

2016-03-30 13:13

Przeciwników szczepień w Polsce i na świecie przybywa. Znaleźli oni również swoją reprezentację w polskim Sejmie - powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Jego członkowie zajmą się m. in. kwestią karania rodziców za nieszczepienie dzieci i sprawą niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

przeciwnicy szczepień
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Przeciwnikom szczepień zależy m. in. na likwidacji sankcji wobec rodziców, którzy nie szczepią dzieci.

O powstaniu parlamentarnego zespołu, który ma na celu walkę m. in. z obowiązkowymi szczepieniami poinformowała 8 lutego 2016 roku na swoim profilu na Facebooku Justyna Socha, szefowa największej w Polsce organizacji, zrzeszającej przeciwników szczepień - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach "STOP NOP". Pierwsze posiedzenie zespołu antyszczepionkowców odbyło się 10 lutego, z udziałem Justyny Sochy, która w 2015 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z ugrupowania Kukiz '15. To właśnie wywodzący się z niego posłowie tworzą parlamentarny zespół, mający zająć się kwestią szczepień. W skład zespołu wchodzą cztery osoby: Jerzy Kozłowski, Paweł Skutecki, Wojciech Bakun i Piotr "Liroy" Marzec.

Szczepienia u dzieci: troska o dziecko przed szczepieniem, w trakcie szczepienia i po szczepieniu

O co przeciwnicy szczepień będą walczyć w Sejmie?

Sejmowy zespół stawia sobie pięć głównych celów do zrealizowania. Przede wszystkim, przeciwnicy szczepień chcą zlikwidować sankcje, jakie czekają na rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Chcą w związku z tym pracować, jak pisze Justyna Socha, z ekspertami niezależnymi od koncernów farmaceutycznych oraz organizacjami pozarządowymi: lekarskimi i farmaceutycznymi.

Zespół chce również opracować nowe zasady zgłaszania i monitorowania przypadków, w których doszło do wystąpienia u dziecka niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Zespół uważa, że takie działanie pomoże stworzyć prawdziwy bilans zysków i strat, wynikający z poddawania dzieci szczepieniom ochronnym.

Kolejnym, ważnym dla przeciwników szczepień punktem jest sprawienie, by organy za to odpowiedzialne informowały, jak pisze Justyna Socha, "o możliwych skutkach ubocznych i powikłaniach po stosowaniu szczepionek". Chcą oni również, by powstał specjalny fundusz, który wypłacałby odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne.

Inicjatorom zespołu zależy także na powstaniu kampanii społecznych, mających na celu informowanie pacjenta o jego prawach, związanych ze szczepieniami. Edukacja dotycząca praw pacjenta miałaby się również znaleźć w podstawie programowej już w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Ostatnim z założeń przeciwników szczepień jest zbadanie istniejącego ich zdaniem konfliktu interesów między lekarzami i urzędnikami, w tym ekspertami odpowiedzialnymi za program szczepień ochronnych w Polsce.

Jak obecnie wygląda kwestia szczepień w Polsce?

Jak wygląda kalendarz szczepień w Polsce? Dzieci do 1. roku życia obowiązkowo szczepione są przeciwko takim chorobom jak:

Natomiast dzieci do 2. roku życia otrzymują szczepionki przeciwko takim chorobom jak: odra, świnka i różyczka (szczepionka MMR) oraz czwartą już dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

W 6. roku życia dziecko otrzymuje dawkę przypominającą szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio, a w 10. roku życia - dawki przypominające szczepionki przeciwko śwince, odrze i różyczce.

14. rok życia to czas na drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko tężcowi i błonicy. W 19. roku życia nastolatek otrzymuje trzecią dawkę przypominającą te szczepionki.

Przeczytaj też:

Nie szczepię dziecka, zapłacę karę. Co grozi rodzicom za nieszczepienie dzieci?

Szczepienia u dzieci - fakty i mity. Czy warto je wykonywać?