Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia? Wiele na to wskazuje

2021-04-13 14:56 Aneta Żuchowska
Przedszkole
Autor: Getty images Według aktualnych obostrzeń żłobki i przedszkola mają być zamknięte do 18 kwietnia

Rząd może wydłużyć zamknięcie żłobków i przedszkoli o kolejny tydzień. Tak wynika między innymi z rozporządzenia dotyczącego covidowego zasiłku opiekuńczego oraz ustaleń dziennikarzy RMF FM.

Przypomnijmy, że żłobki i przedszkola zostały zamknięte 27 marca, kiedy rząd wprowadził kolejne restrykcje w ramach walki z pandemią COVID-19. Według pierwotnego założenia placówki te miały być ponownie otwarte od 12 kwietnia. Tak się jednak nie stało - restrykcje bowiem przedłużono do 18 kwietnia. Teraz wiele na to wskazuje, że sytuacja ta przedłuży się o kolejny tydzień.

Szczególny zapis w rozporządzeniu

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dot. przedłużenia wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to zostało przedłużone do 25 kwietnia. Czy to oznacza, że placówki żłobki i przedszkola będą zamknięte do tego czasu?

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM warunkiem otwarcia żłobków i przedszkoli jest "zatrzymanie dynamiki wzrostu pacjentów z COVID-19", a także zmniejszenie odsetka zajętych łóżek szpitalnych poniżej 70 proc. Konferencja prasowa na temat zniesienia/luzowania restrykcji covidowych zaplanowana jest na środę tego tygodnia.

Przeczytaj: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w przypadku zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

Świadczenie mogą również pobierać:

  • ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • rodzice osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego można pobrać na stronie ZUS. Wypełnione oświadczenie należy zaś złożyć u swojego pracodawcy.

Przeczytaj: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE