Nowe uprawnienia dla dyrektorów szkół? Będą mogli wyznaczać kary uczniom, jest jedno "ale"

2022-05-13 10:33
Do szkół ma wejść nowe prawo
Autor: Getty Images

Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przewiduje on między innymi nowe uprawienia dla dyrektorów szkół - będą mogli sami wyciągać konsekwencje wobec uczniów, których zachowanie będzie wzbudzało wątpliwości.

Nowa ustawa ma całkowicie zastąpić dotychczasowe regulacje, uchwalone jeszcze w 1981 r. (ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 969). Nowością mają być zapisy dotyczące zachowania dzieci w szkole. W myśl nowych propozycji dyrektorzy szkół mogliby podjąć własne działania prewencyjne i wychowawcze wobec uczniów, którzy wyrządzą szkodę materialną w placówce (np. pomalują ławki, elewację, ściany szkoły itp.) lub zachowają się niestosownie wobec nauczyciela czy kolegów.

Przeczytaj także: Jak uchronić nastoletnie dziecko przed imprezowymi zagrożeniami? Ufaj i kontroluj

Bulimia - poważny problem nastolatek

Nowe prawa dyrektorów szkół

“Dyrektor placówki, do której nieletni uczęszcza, będzie mógł podjąć oddziaływania wychowawcze we własnym zakresie – bez konieczności zawiadamiania sądu rodzinnego lub Policji o przejawie demoralizacji lub popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego. Wyjątkiem będą przestępstwa ścigane z urzędu lub przestępstwa skarbowe” – czytamy w projekcie.

W wachlarzu jego różnych środków wychowawczych mają się znaleźć:

  • pouczenie,
  • ustne lub pisemne ostrzeżenie,
  • przeprosiny poszkodowanej osoby,
  • naprawienie szkód,
  • prace porządkowe na terenie szkoły i wokół niej,
  • skierowanie do poradni.

Przeczytaj także: Liczba prób samobójczych dzieci wzrosła o 60 proc. - jak pomóc dziecku z myślami samobójczymi?

Rodzic będzie musiał wyrazić zgodę

Jednakże skorzystanie z tego typu środków wychowawczych przez dyrektora szkoły, będzie tylko możliwe po uzyskaniu zgody od rodziców albo opiekuna prawnego ucznia.

“Jeśli takiej zgody nie będzie – dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia sądu rodzinnego o demoralizacji lub czynie karalnym” – czytamy dalej.

Nowe przepisy mają wejść w życie, co do zasady, 1 września 2022 r. 28 kwietnia odbyło się pierwsze niedokończone czytanie projektu tej ustawy.

Polecamy: Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza