Psycholog przekonuje: porozmawiaj z dziećmi o Pandora Gate. "Cztery kluczowe sprawy”

2023-10-09 14:53

Afera Pandra Gate, która zdemaskowała nadużycia na tle seksualnym polskich influencerów tworzących treści dla dzieci, wstrząsnęła rodzicami w całym kraju. Wielu z nich zastanawia się, czy omówić ten temat ze swoim dzieckiem i jak to najlepiej zrobić. Psycholog Marcin Kapturkiewicz-Glondys – nie ma wątpliwości, że taka rozmowa powinna się odbyć. Podkreśla przy tym, że najważniejsze w niej będą akceptująca atmosfera i brak pouczającego tonu.

Psycholog przekonuje: porozmawiaj z dziećmi o Pandora Gate. Cztery kluczowe sprawy”
Autor: Getty images Psycholog przekonuje: porozmawiaj z dziećmi o Pandora Gate. "Cztery kluczowe sprawy”

30 -minutowy filmik Sylwestera Wardęgi, w którym opisał skandal z wykorzystywaniem nieletnich dziewczynek przez jednych z najbardziej znanych youtuberów i inluencerów w naszym kraju skupionych wokół gry Minecraft w jednej chwili zelektryzowała opinię publiczną. O całej sprawie od tygodnia rozpisują się krajowe media. My również opisaliśmy aferę Pandora Gate w pigułce wraz z komentarzem eksperta od bezpieczeństwa w sieci. Wszystko wskazuje na to, że wykryte dotychczas nadużycia ze strony znanych influencerów to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejne doniesienia wskazują, że oprawców i ofiar jest znacznie więcej. Do sieci trafił właśnie zapowiadany od tygodnia film Konopskiego, który rozwija wątki rozpoczęte przez Sylwestra Wardęgę.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Nawet jeśli nasze dziecko nie korzysta z YouTube’a, nie możemy udawać, że Pandora Gate nas nie dotyczy. To sprawa każdego dziecka, które podobne zagrożenie może spotkać w innych miejscach w internecie i nie tylko od znanych w sieci osób. Warto więc wykorzystać ostatnie medialne doniesienia jako pretekst do rozmowy na temat niebezpiecznych i nieakceptowalnych zachowań, do jakich może dochodzić w wirtualnym świecie.

Uwielbiany idol z YouTube’a również może zawieść

Jak zauważa psycholog Marcin Kapturkiewicz-Glondys rozmowę na temat Pandora Gate warto z dzieckiem przeprowadzić chociażby dlatego, by pokazać mu, że osoby znane i cenione również mogą dopuszczać się różnych nadużyć. Co więcej bazując na swoim autorytecie mogą łatwo uśpić czujność nieletnich ofiar i łatwiej nimi manipulować.

- Małoletni podziwiają swoich idolów wierząc w ich przewagę moralną, wiedzę i statut. Imponują im. Sprawcy wykorzystują to zaufanie. Skłaniają dzieci do podejmowania ryzykownych zachowań online i poza Internetem. Namawiają do dzielenia się z nimi poufnymi informacjami. Autorytet pozwala im przedstawiać swe intencje jako niewinne lub że to co robią, jest normalne – zauważa nasz ekspert.

Warto podkreślić w rozmowie z dzieckiem, że influencerzy to zwykli ludzie, którzy jak każdy mogą popełniać błędy i robić rzeczy niezgodne z prawem. Stąd też nie należy patrzeć na nich bezkrytycznie i nadmiernie się nimi fascynować tylko dlatego, że występują w filmikach na popularnej platformie internetowej.

Jak rozmawiać z dzieckiem o Pandora Gate? „4 kluczowe zagadnienia”

Jak zauważa ekspert rozmowa z dzieckiem powinna przebiec w przyjaznym (niemoralizatorskim) tonie. - Podczas rozmowy z dziećmi słuchajmy uważnie i stwarzajmy przestrzeń do wyrażania przez nie uczuć, myśli i zadawane przez nie pytania – podkreśla Marcin Kapturkiewicz-Glondys.

Stwórzmy atmosferę zaciekawienia i otwartego dialogu, poruszając w nim kluczowe wątki całej afery. - Przy okazji Pandora Gate, przede wszystkim, zwróćmy uwagę na cztery kluczowe zagadnienia tematyczne. Pedofilia, manipulacja, przemoc psychiczna, przemoc fizyczna. Możemy wcześniej poszperać w książkach lub w sieci i dokształcić się na powyższe tematy przed rozmową z młodzieżą. Ale pokrótce. Pedofilia to zaburzenie preferencji seksualnych wobec dzieci. Manipulacja to próba kontrolowania myśli, zachowań lub decyzji innej osoby w taki sposób, aby służyć własnym celom lub zyskowi. Przemoc psychiczna to forma przemocy, w której agresor wykorzystuje manipulację, zastraszenie, poniżenie, odrzucenie, izolację lub kontrolę w celu osłabienia i kontroli nad ofiarą. Przemoc fizyczna to działanie agresywne, które powoduje fizyczne obrażenia lub ból drugiej osoby – wyjaśnia ekspert.

- Raz powinniśmy starać się, by w wyobrażeniu dziecka wybrzmiała informacja, że wszystkie powyżej opisane zagadnienia związane z Pandora Gate są zachowaniami przestępczymi i powinny się nimi zająć organy ścigania. Dwa - jeśli zauważą tego typu zjawiska w swoim życiu lub życiu najbliższych powinny mieć pewność, że poinformowanie opiekunów nie odbije się na nich negatywnymi reperkusjami. Ważne jest również dostarczenie praktycznej wiedzy o zagrożeniach, uświadamianie ich negatywnych konsekwencji oraz promowanie odpowiedzialnego zachowania w sieci – dodaje.

Ogromna rola „otwartej komunikacji” z dzieckiem na co dzień

By skutecznie chronić dzieci przed przestępczymi zachowaniami w sieci, okazjonalna rozmowa na temat zagrożeń w wirtualnym świecie nie wystarczy. - Ważne jest, aby utrzymywać z dziećmi otwartą komunikację na co dzień. Zarówno komunikację emocjonalną jak i werbalną. Zachęcajmy je do rozmowy, rozmawiajmy z nimi, zachęcajmy je do dzielenia się z nami ich przeżyciami, obawami i pytaniami. Uczmy ich tego, jednocześnie dzieląc się z nimi własnymi przeżyciami. Uczuciowa akceptująca atmosfera w domu sprawia, że dzieci i ich bliscy mogą wzajemnie czuć się bezpieczne. Zwiększa się wówczas przestrzeń na świadomy dialog o różnych rodzajach zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, wykorzystywanie seksualne online czy manipulacja emocjonalna – mówi psycholog.

Marcin Kapturkiewicz-Glondys podkreśla także, że niezwykle ważna jest edukacja seksualna dziecka, która sprawi, że w sytuacjach zagrożenia w jego głowie zaświeci się przysłowiowa czerwona żarówka i będzie w stanie strzec swoich praw i granic. - Rozmawiajmy o wychowaniu seksualnym otwarcie i w oparciu o zaufanie. Z pewnością pomoże to dzieciom w budowaniu ich pewności siebie, zwiększy ich świadomość i zdolności do rozpoznawania nieodpowiednich zachowań. Opiekunom i rodzicom takie podejście do sprawy da z kolei możliwość przewidzenia pewnych sytuacji i zareagowania na czas – podkreśla. Dziecko, które na co dzień bez tabu rozmawia na tematy związane z seksualnością ze swoimi rodzicami, nie będzie bało się zwrócić do rodzica, gdy zauważy pewne patologie w tej sferze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza