Rada Języka Polskiego krytycznie o imieniu syna Szczęsnych. "Odradzam"

2023-02-09 14:54

Wielu celebrytów nadaje dzieciom nietypowe imiona. Część decyduje się na niewielką nonszalancję, wprowadzając do znanego imienia, posiadającego polski odpowiednik, jedynie jedną literę, czy zagraniczny zapis. Inni, wybierają całkiem "niepolskie" imiona. Część fanów podchwytuje te pomysły. O imię syna Wojtka Szczęsnego i Mariny Łuczenko zapytano Radę Języka Polskiego. Odpowiedź była jednoznaczna.

Marina Łuczenko i Wojciech Szczęsny z synkiem
Autor: Instagram/ @marina_official Marina Łuczenko i Wojciech Szczęsny z synkiem.

Wiele znanych osób stawia na wyszukane imiona. Synek Joanny Opozdy - to Vincent, a Kasi Sokołowskiej - Ivo. Magdalena Lamparska nazwała córkę Mila, a Natalia Siwiec - jest mamą dziewczynki o imieniu Mia. 

Rada Języka Polskiego zazwyczaj podchodzi do nadawania takich imion sceptycznie. Jeśli dziecko będzie mieszkało w Polsce problem jest jeden - w wielu z nich zapis i poprawne brzmienie są niezgodne z polską wymową. Tak właśnie jest w przypadku syna znanego piłkarza i piosenkarki - Liama Szczęsnego

Przeczytaj: Najpopularniejsze amerykańskie imiona w 2022 roku. Które z nich są popularne w Polsce?

Wojciech Szczęsny nie wytrzymał po awansie! Polały się łzy

Dowiedz się: Marina szczerze na temat drugiego dziecka. Plany pokrzyżował jej nowotwór

Imię "Liam" coraz popularniejsze

Z oficjalnych statystyk wynika, że w Polsce, w całym 2022 roku, imię Liam otrzymało 111 chłopców. Najpopularniejsze okazuje się być w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Mimo iż wcale nie jest wyjątkowo rzadkie, specjaliści od ojczystej mowy, nie zalecają nadawania go.

Forma Liam nie ma żadnej tradycji używania w polszczyźnie jako imię. O ile wiem, jest to zdrobnienie imienia William, noszone (być może jako pseudonim) przez kilku popularnych w tej chwili celebrytów, wykonawców ról w serialach zachodnich.

Odpowiedź pojawiła się jednak aż 10 lat temu, bo w 2013 roku. Być może do tego czasu, z racji zyskiwania popularności, argumenty podane przez RJP, nie są już aktualne. Oprócz synka Szczęsnych, imię jest rozpoznawalne między innymi dzięki aktorom. Imię to nosi Liam Hemsworth, znany m.in. z Igrzysk Śmierci, czy bycia byłym już mężem Miley Cyrus, czy chociażby Liam Neeson. 

Niezgodność z polską wymową

- W polszczyźnie ten zestaw liter byłby odczytywany jako "ljam", co chyba nie jest zgodne z odczytywaniem go w języku angielskim. Jest to pewna trudność: ktoś posługujący się w Polsce takim imieniem musiałby za każdym razem, kiedy będzie poproszony o podanie swego imienia do jakiegokolwiek dokumentu, literować to imię. Ponadto grupa nagłosowa "lj" mogłaby się w wymowie skracać do "j", co dawałoby w efekcie formę "jam", brzmiącą tak, jak skrócona książkowa, a nawet biblijna forma zwrotu "ja jestem" - skomentował w swojej odpowiedzi prof. dr hab. Andrzej Markowski.

Jak zaznacza rada, choć imię nie jest w Polsce zalecane, to nie jest też zabronione. Nie jest ono bowiem, ani wulgarne, ani obraźliwe. Zgodnie z art. 50. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, nadania takich imion urzędnik ma prawo odmówić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza