Rewelacyjny domowy izotonik dla dziecka. Zrobisz go z 3 składników

2023-07-10 12:50

Ten domowy napój izotoniczny nie tylko rewelacyjnie ugasi pragnienie, ale również uzupełni elektrolity. Sprawdzi się w czasie wakacyjnych wędrówek i w upalne dni, gdy trzeba dbać o regularne nawodnienie.

Domowy napój izotoniczny
Autor: Getty Images Domowy napój izotoniczny doskonale nawadnia w upały.

Napój izotoniczny doskonale nawadnia organizm i uzupełnia niedobór elektrolitów, o który nie trudno w gorące letnie dni. Jeśli planujemy z dzieckiem dłuższą wędrówkę, wybieramy się na wycieczkę rowerową czy na plażę, warto przygotować w domu izotonik i zabrać go ze sobą. Zajmuje to kilka minut, a pozwala uniknąć sytuacji, w której ze zmęczenia kręci nam się w głowie. W wakacje trzeba też pamiętać o tym, że dzieci odwadniają się szybciej niż dorośli, dlatego należy regularnie podawać im wodę do picia i nie wychodzić z domu bez napojów.

Czym jest napój izotoniczny?

Napój izotoniczny to napój, który zawiera składniki mineralne i cukry proste, dzięki czemu nawadnia, dodaje energii, usprawnia przepływ krwi i szybko się wchłania. Sięganie po izotoniki, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, to dobry pomysł. Przy dużym wysiłku fizycznym sama woda nie zawsze wystarcza, by uzupełnić płyny, które wydalamy razem z potem. 

Przy dłuższych wycieczkach, wyjazdach w góry czy nad morze, w upalny dzień może się okazać, że mimo picia wody nagle zaczyna nam się kręcić w głowie. W takiej sytuacji warto jak najszybciej sięgnąć po izotonik. To napój, który mogą pić również dzieci, by się nawodnić i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Skutki odwodnienia mogą być bardzo poważne — obejmują: senność, apatyczność, wymioty, zmniejszone oddawanie moczu. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do hospitalizacji.

Domowy napój izotoniczny

Do przygotowania domowego napoju izotonicznego wystarczą 3 składniki, które większość z nas ma w swojej kuchni. Na doskonale nawadniający i uzupełniający poziom elektrolitów izotonik składają się:

  • woda
  • miód
  • sól

Aby zrobić domowy izotonik, wystarczy do 500 ml wody, dodać 2 łyżki miodu i sporą szczyptę soli. Taki napój należy dobrze wymieszać i pić małymi łykami. Można zabrać go ze sobą na wyjazd, rower, plażę czy spacer.

Czytaj: Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka?