Wymioty u niemowlaka: dlaczego niemowlę wymiotuje? Co robić?

2021-09-13 10:24
niemowlę wymiotuje
Autor: Getty Images

Wymioty u niemowlaka nie powinny być powodem do paniki, ale nie można ich też bagatelizować. Przeczytaj, dlaczego niemowlę wymiotuje i jak z nim wtedy postępować?

Wymioty u niemowlaka czasem bywają mylone z ulewaniem. Jednak ulewanie to wypływanie z buzi dziecka małej ilości (1-2 łyżek) nadtrawionego pokarmu, natomiast wymioty wydobywają się z ust dziecka gwałtownie, pod ciśnieniem.

Gdy niemowlę wymiotuje wzbudza u rodziców niepokój. Jeśli jest to sporadyczne i nieregularne zjawisko, nie trzeba się martwić. Noworodek zwykle nawet nie zauważa, że wymiotuje i nie stanowi to dla niego powodu do stresu.

Wymioty u noworodka związane są zwykle z przejedzeniem, drobnymi niestrawnościami, alergią, czasem towarzyszą zapaleniu ucha, katarowi, kaszlowi. Mogą także być jednym z objawów ataku meningokoków, dlatego nie należy ich w żaden sposób lekceważyć, trzeba obserwować uważnie dziecko, a najlepiej udać się z nim do lekarza. Konsultacji wymagają też częste i obfite wymioty.

Spis treści

  1. Wymioty u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę wymiotuje?
  2. Wymioty u niemowlaka: kiedy udać się do lekarza?
  3. Chlustające wymioty: wymiotowanie po jedzeniu
Zatrucie czy rotawirusy
materiał partnera
Odwodnienie po rotawirusie
Autor: GSK

Wymioty u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę wymiotuje?

Podczas wymiotów pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała, aby dziecko się nie zachłysnęło. Nie zostawiaj noworodka, który wymiotuje samego. Aby dziecko się nie odwodniło, częściej przystawiaj je do piersi.

Dowiedz się też: Ile powinien jeść noworodek: jak często karmić niemowlaka?

Nie przegap objawów odwodnienia: płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, suchy język i usta, senność, uchwycony w dwa palce fałd skóry nie rozprostowuje się od razu po puszczeniu.

Jeśli te symptomy się pojawią, idź z dzieckiem do lekarza. Ryzyko odwodnienia jest największe u najmłodszych dzieci. Nie podawaj noworodkowi żadnych leków na wymioty.

Wymioty u niemowlaka: kiedy udać się do lekarza?

Jeśli wymiotom towarzyszy biegunka lub gorączka (38 stopni do 3. miesiąca, 39 stopni po 3. miesiącu), nie ustają one od 24 godzin lub pojawiają się przy każdej próbie karmienia, trzeba udać się do pediatry. Może bowiem dojść do odwodnienia u dziecka.

Inne niepokojące objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza, to: wymioty z krwią, wymioty po uderzeniu w głowę.

Przeczytaj: Kupka niemowlaka: zielona, żółta, czarna. O czym świadczy kolor kupki niemowlaka?

Czkawka u niemowlaka. Co zrobić, gdy niemowlę ma czkawkę?

Chlustające wymioty: wymiotowanie po jedzeniu

Porady lekarza wymagają też chlustające wymioty u niemowląt pojawiające się w godzinę po jedzeniu, zawierające treść żołądkową. Mogą one świadczyć o wrodzonej wadzie – przerostowym zwężeniu odźwiernika.

Oznacza to, że ujście żołądka jest zwężone przez przerośniętą warstwę mięśni i prawie nieprzepuszczalne dla pokarmu. Wada objawia się u noworodków i, po potwierdzeniu badaniem USG, zwykle wymaga zabiegu chirurgicznego. Inne objawy schorzenia to: niepokój, wzdęcie górnej części brzuszka i zapadnięcie dolnej, zwiększony apetyt, utrata wagi, skąpe oddawanie moczu i stolca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza