Wymioty u niemowlaka: dlaczego noworodek wymiotuje? Jak postępować?

2020-01-14 22:02

Wymioty u niemowlaka nie powinny być powodem do paniki, ale nie można ich też bagatelizować. Przeczytaj, dlaczego noworodek wymiotuje i jak z nim wtedy postępować?

Wymioty u niemowlaka czasem bywają mylone z ulewaniem. Jednak ulewanie to wypływanie z buzi dziecka małej ilości (1-2 łyżek) nadtrawionego pokarmu, natomiast wymioty wydobywają się z ust dziecka gwałtownie, pod ciśnieniem.

Gdy niemowlę wymiotuje wzbudza u rodziców niepokój. Jeśli jest to sporadyczne i nieregularne zjawisko, nie trzeba się martwić. Noworodek zwykle nawet nie zauważa, że wymiotuje i nie stanowi to dla niego powodu do stresu.

Wymioty u noworodka związane są zwykle z przejedzeniem, drobnymi niestrawnościami, alergią, czasem towarzyszą zapaleniu ucha, katarowi, kaszlowi. Mogą także być jednym z objawów ataku meningokoków, dlatego nie należy ich w żaden sposób lekceważyć, trzeba obserwować uważnie dziecko, a najlepiej udać się z nim do lekarza. Konsultacji wymagają też częste i obfite wymioty.

Spis treści

  1. Wymioty u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę wymiotuje?
  2. Wymioty u niemowlaka: kiedy udać się do lekarza?
  3. Chlustające wymioty: wymiotowanie po jedzeniu
Zatrucie czy rotawirusy
materiał partnera
Odwodnienie po rotawirusie
Autor: GSK

Wymioty u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę wymiotuje?

Podczas wymiotów pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała, aby dziecko się nie zachłysnęło. Nie zostawiaj noworodka, który wymiotuje samego. Aby dziecko się nie odwodniło, częściej przystawiaj je do piersi.

Nie przegap objawów odwodnienia: płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, suchy język i usta, senność, uchwycony w dwa palce fałd skóry nie rozprostowuje się od razu po puszczeniu.

Jeśli te symptomy się pojawią, idź z dzieckiem do lekarza. Ryzyko odwodnienia jest największe u najmłodszych dzieci. Nie podawaj noworodkowi żadnych leków na wymioty.

Wymioty u niemowlaka: kiedy udać się do lekarza?

Jeśli wymiotom towarzyszy biegunka lub gorączka (38 stopni do 3. miesiąca, 39 stopni po 3. miesiącu), nie ustają one od 24 godzin lub pojawiają się przy każdej próbie karmienia, trzeba udać się do pediatry. Może bowiem dojść do odwodnienia u niemowlaka. Inne niepokojące objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza, to: wymioty z krwią, wymioty po uderzeniu w głowę.

Czytaj także: Jak nie dopuścić do odwodnienia u niemowlaka?

Babcine rady, czyli pielęgnacja niemowlęcia dawniej i dziś. Zobacz, co się zmieniło!

Kalendarz urodowy młodej mamy = zadbaj op siebie po porodzie

Chlustające wymioty: wymiotowanie po jedzeniu

Porady lekarza wymagają też chlustające wymioty pojawiające się w godzinę po jedzeniu, zawierające treść żołądkową. Mogą one świadczyć o wrodzonej wadzie – przerostowym zwężeniu odźwiernika.

Oznacza to, że ujście żołądka jest zwężone przez przerośniętą warstwę mięśni i prawie nieprzepuszczalne dla pokarmu. Wada objawia się u noworodków i, po potwierdzeniu badaniem USG, zwykle wymaga zabiegu chirurgicznego. Inne objawy schorzenia to: niepokój, wzdęcie górnej części brzuszka i zapadnięcie dolnej, zwiększony apetyt, utrata wagi, skąpe oddawanie moczu i stolca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE