W mózgu rocznej dziewczynki rósł jej brat bliźniak. Zdjęcia tylko dla osób o mocnych nerwach

2023-03-09 15:22

W Chinach rocznej dziewczynce usunięto z mózgu jej bliźniaka. Płód został wchłonięty przez siostrę na bardzo wczesnym etapie ciąży. Przez cały czas jednak rósł w głowie dziewczynki, powodując problemy z motoryką.

Rocznej dziewczynka miała problemy z poruszaniem się. Okazało się, że w jej głowie rósł jej bliźniak
Autor: Getty images Rocznej dziewczynka miała problemy z poruszaniem się. Okazało się, że w jej głowie rósł jej bliźniak

O rzadkim przypadku płodu w płodzie donosi naukowe pismo "Neurology". Płodokształtna masa znajdowała się w mózgu rocznej dziewczynki. Jej rodzice zwrócili uwagę na dziwny kształt głowy córeczki i jej problemy z poruszeniem się. Po wykonaniu tomografii komputerowej, lekarze z Fudan University w Szanghaju natychmiast podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji ratującej życie dziecka.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Płód w mózgu dziewczynki miał wykształcone kości

Dopiero po zabiegu okazało się, że płód usunięty z mózgu dziecka miał rozwinięte m.in. ręce, palce, a nawet paznokcie. Wynika z tego, że prawdopodobnie rósł przez wiele miesięcy w swoim okresie prenatalnym.

"Proszę zwrócić uwagę na ten skan. Widać wyraźnie wodogłowie, ściśnięty mózg, a także płód z kręgosłupem, kością udową i piszczelem. Masa płodowa ma kończynę górną i palce" – napisał na Twitterze Oren Gottfried, neurochirug.

Naukowcy tłumaczą, że fetus in fetu - wewnątrzczaszkowy płód w płodzie - powstaje w wyniku nierównomiernego podziału komórek. Słabszy bliźniak zostaje otoczony komórkami silniejszego, po czym przestaje się prawidłowo rozwijać. Mimo to cały czas żyje, ponieważ pobiera z układu krwionośnego zdrowego bliźniaka substancje odżywcze. Rosnąc zaczyna zaburzać normalne funkcjonowanie narządów brata lub siostry niczym pasożyt. Cały proces jest jednak bardzo powolny i zdrowy bliźniak może przez lata nie wiedzieć, że ma w ciele pasożytniczego bliźniaka.

Płód w płodzie to bardzo rzadkie zjawisko. Jak dotąd na całym świecie opisano jedynie 200 podobnych przypadków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza