W mózgu rocznej dziewczynki rósł jej brat bliźniak. Zdjęcia tylko dla osób o mocnych nerwach

2023-03-09 15:22

W Chinach rocznej dziewczynce usunięto z mózgu jej bliźniaka. Płód został wchłonięty przez siostrę na bardzo wczesnym etapie ciąży. Przez cały czas jednak rósł w głowie dziewczynki, powodując problemy z motoryką.

Rocznej dziewczynka miała problemy z poruszaniem się. Okazało się, że w jej głowie rósł jej bliźniak
Autor: Getty images Rocznej dziewczynka miała problemy z poruszaniem się. Okazało się, że w jej głowie rósł jej bliźniak

O rzadkim przypadku płodu w płodzie donosi naukowe pismo "Neurology". Płodokształtna masa znajdowała się w mózgu rocznej dziewczynki. Jej rodzice zwrócili uwagę na dziwny kształt głowy córeczki i jej problemy z poruszeniem się. Po wykonaniu tomografii komputerowej, lekarze z Fudan University w Szanghaju natychmiast podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji ratującej życie dziecka.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Płód w mózgu dziewczynki miał wykształcone kości

Dopiero po zabiegu okazało się, że płód usunięty z mózgu dziecka miał rozwinięte m.in. ręce, palce, a nawet paznokcie. Wynika z tego, że prawdopodobnie rósł przez wiele miesięcy w swoim okresie prenatalnym.

"Proszę zwrócić uwagę na ten skan. Widać wyraźnie wodogłowie, ściśnięty mózg, a także płód z kręgosłupem, kością udową i piszczelem. Masa płodowa ma kończynę górną i palce" – napisał na Twitterze Oren Gottfried, neurochirug.

Naukowcy tłumaczą, że fetus in fetu - wewnątrzczaszkowy płód w płodzie - powstaje w wyniku nierównomiernego podziału komórek. Słabszy bliźniak zostaje otoczony komórkami silniejszego, po czym przestaje się prawidłowo rozwijać. Mimo to cały czas żyje, ponieważ pobiera z układu krwionośnego zdrowego bliźniaka substancje odżywcze. Rosnąc zaczyna zaburzać normalne funkcjonowanie narządów brata lub siostry niczym pasożyt. Cały proces jest jednak bardzo powolny i zdrowy bliźniak może przez lata nie wiedzieć, że ma w ciele pasożytniczego bliźniaka.

Płód w płodzie to bardzo rzadkie zjawisko. Jak dotąd na całym świecie opisano jedynie 200 podobnych przypadków.