Taki kształt główki noworodka może powodować problemy z karmieniem. Jak pomóc dziecku?

2022-10-13 11:26

Kształt główki noworodka to nie tylko kwestia estetyki. Coraz więcej mówi się o tym, że choć nietypowy kształt główki noworodka, w większości wypadków, w pewnym momencie się unormuje, to początkowo ma on wpływ na wiele czynników rozwojowych. W tym właśnie na karmienie piersią, do którego dziecko może nie być zdolne. Na czym polega ta zależność?

główka noworodka
Autor: Getty Images/ Instagram @mybabyexperts Jak kształt główki może wpływać na powodzenie w karmieniu piersią?

Na czym polega powiązanie kształtu główki dziecka z jego umiejętnością ssania piersi? Zdaniem niektórych ekspertów ma on znaczący wpływ na karmienie, głównie ze względu na obciążenia mechaniczne czaszki powstałe podczas ciąży i porodu.

Takie stanowisko zajmuje osteopatia - gałąź medycyny niekonwencjonalnej, której swoją uwagę poświęca coraz więcej fizjoterapeutów. Diagnozuje ona dysfunkcje narządów ruchu, opierając się na biomechanice układu kostno-mięśniowego, a także kwestiach anatomicznych i fizjologicznych w organizmie. 

Właśnie badając takie powiązania, osteopaci często za przyczynę problemów z karmieniem piersią, podają nie tylko kwestię za krótkiego wędzidełka, ale także występowanie mechanicznych kompresji, napięć i naprężeń, powstałych w ciąży i w trakcie porodu. 

Dowiedz się także: Co badanie USG mówi o główce dziecka?

Webinar mjakmama - Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Przeczytaj: 9 rzeczy o spłaszczonej główce niemowlęcia, które każdy rodzic powinien wiedzieć. Znasz je?

Zniekształcona główka niemowlęcia

Mamy, których niemowlęta rodzą się ze zniekształconymi główkami, z niepokojem patrzą na swoje dzieci. Boją się o ich zdrowie i kwestie estetyczne. Lekarze często uspokajają, że kształt głowy sam się unormuje. Osteopaci i coraz więcej fizjoterapeutów zaś zalecają odpowiednią terapię, by uniknąć powikłań zdrowotnych dla dziecka wynikających z obciążeń mechanicznych czaszki. 

Nietypowe główki często mają dzieci po porodach zabiegowych - z użyciem kleszczy położniczych lub próżnociągu. Wiele dzieci, które w końcowych tygodniach ciąży były ułożone miednicowo, czyli z nogami i pośladkami skierowanymi w stronę kanału rodnego, także ma specyficzny kształt główki. 

Przeczytaj też: Główką w górę, w dół czy w bok? Kiedy mówimy o nieprawidłowym ułożeniu dziecka w brzuchu?

W czym może pomóc terapia?

Stawianie diagnozy i terapia w osteopatii polega głównie na pracy rąk terapeuty. Delikatna praca z tkankami może wyeliminować przykurcze, a także zespół uciskowy naczyń i nerwów. Udział w ssaniu piersi u noworodka bierze kilka nerwów, które osteopaci mogą rozluźnić tak, by umożliwić dziecku ssanie. Są to między innymi nerw czaszkowy-podjęzykowy i nerw czaszkowy-językowo gardłowy, odpowiadające kolejno za ssanie i połykanie.

Przyjemnym efektem ubocznym takiej terapii jest wizualna poprawa kształtu główki dziecka

Czy wizyta u osteopaty wystarczy?

Przypadki deformacji główki u noworodka, zawsze warto skonsultować z lekarzem neurologiem, który może zlecić USG szwów czaszkowych, celem wykluczenia kraniosynostozy. Jest to wada genetyczna, polegająca na przedwczesnym zrośnięciu się jednego lub więcej szwów czaszkowych.

Głównym objawem jest wtedy właśnie nieprawidłowy kształt głowy noworodka. Zaniedbany problem może powodować trwałe problemy związane na przykład ze spowolnieniem rozwoju psychoruchowego, wywołanego przez ucisk na pewne obszary mózgu. 

W takim przypadku konieczna jest interwencja medyczna. Lekarz dobiera jej rodzaj pod konkretnego pacjenta, decydując się albo na zabiegi endoskopowe, albo operacje metodą otwartą.

Sprawdź: Dysplazja stawów biodrowych - czy każdy noworodek musi mieć USG bioderek?