Rola ojca w karmieniu piersią. Najnowsze badania szokują

2023-07-13 12:21

Rola ojca w karmieniu piersią wydaje się znikoma. W końcu to nie on jest tu niezbędny. Najnowsze badania pokazują, że jest wręcz przeciwnie. Wsparcie ojca w karmieniu piersią jest kluczowe.

Ojciec z niemowlęciem
Autor: Getti Images Rola ojca w karmieniu piersią. Najnowsze badania szokują

Od ponad 30 lat amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przeprowadzają ankietę Pregnancy Risk Assessment Monitoring System (PRAMS). Jej celem jest gromadzenie danych od matek przed, w trakcie i po porodzie.

Najnowsze badania pokazują, że rola ojca w karmieniu piersią jest kluczowa. Sami naukowcy byli w szoku, że jest ona aż tak znacząca.

Zobacz także: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Rola ojca w karmieniu piersią

Główny autor badania dr John James Parker, który jest pediatrą, internistą i badaczem w Northwestern, wyjaśnił, że skupili się na karmieniu piersią i śnie niemowląt, gdyż są to dwa kluczowe cele zdrowotne.

Badanie zostało przeprowadzone na małą skalę. Zebrano dane za pomocą ankiety od 250 ojców w Gruzji w ciągu pierwszych dwóch do sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ojcowie mogą mieć dużą rolę w pomaganiu matkom w karmieniu piersią. Nie spodziewali się jednak, że jest ona aż tak znacząca.

Wyniki badań

Najnowsze badania wykazały, że wśród ojców, którzy chcieli, aby matka karmiła piersią, aż 95% zgłosiło rozpoczęcie karmienia piersią, a 78% zrobiło to w ósmym tygodniu po narodzinach dziecka.

Wynik ten jest znacznie wyższy, niż w przypadku ojców, którzy nie chcieli, aby ich partnerka karmiła piersią lub nie mieli zdania w tym temacie. 69% z nich zgłosiło rozpoczęcie karmienia piersią przez ich partnerki, a zaledwie 33% zgłosiło to w ósmym tygodniu.

Wyniki udowodniły, że zaangażowanie ojca ma ogromny związek z korzyściami zdrowotnymi dla niemowląt. Karmienie piersią może być bowiem ogromnym dobrodziejstwem dla zdrowia niemowląt. Zaleca się, aby wyłącznie karmić piersią przez co najmniej sześć pierwszych miesięcy życia dziecka.

Różnica jest dramatyczna

– powiedział CNN dr Parker.

Według niego bardzo istotne jest powiedzenie ojcom, jak cenni są w udanym karmieniu piersią. Warto przyznać, że jest to wysiłek zespołowy.

Co może zrobić ojciec?

Według specjalistów ojcowie mogą odgrywać aktywną rolę w karmieniu piersią, zapewniając matkom jedzenie i wygodne miejsce do karmienia. Pomagać również w pracach domowych, aby dać swojej partnerce czas i odpowiednią przestrzeń do karmienia.

Główny autor badania wezwał jednocześnie wszystkich ojców do dalszego przełamywania barier i ról społecznych.

Źródło: edition.cnn.com

Czytaj także: Najwygodniejsze pozycje dla mam do karmienia piersią

Czy długie karmienie piersią jest dobre dla dziecka? Psycholog wyjaśnia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza