Najwygodniejsze pozycje dla mam do karmienia piersią

2020-05-08 12:19

Karmienie piersią może zajmować nawet trzy godziny dziennie. Ważne więc, by było wtedy wygodnie i tobie, i dziecku. Zobacz, w jakich pozycjach karmić dziecko piersią.

Pozycje do karmienia piersią
Autor: Getty Images

Podczas karmienia piersią musisz mieć komfort. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie będziesz spięta i zestresowana, a stres może nawet zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu. Zapamiętaj: to nie twoja pierś ma być przystawiona do dziecka, tylko dziecko do piersi.

Spis treści

  1. Jak ułożyć dziecko do karmienia piersią?
  2. Karmienie piersią w pozycji klasycznej: główka dziecka w łokciu mamy
  3. Karmienie piersią w pozycji krzyżowej - zmodyfikowana klasyczna
  4. Spod pachy, czyli pozycja futbolowa
  5. Karmienie piersią w pozycji leżącej, na boku
  6. Pozycja leżąca, na wznak - polecana po cesarce

Jak ułożyć dziecko do karmienia piersią?

W pierwszej kolejności zadbaj o swoją pozycję, i do niej dostosuj ułożenie dziecka, a nie na odwrót (nie pochylaj się, nie opieraj się na ramieniu, leżąc na boku itp.). Pomogą ci w tym: wygodny fotel, podnóżek, a przede wszystkim poduszki, na których możesz oprzeć się sama lub ułożyć dziecko.

Dobra pozycja do karmienia powinna spełniać kilka warunków: matka siedzi lub leży wygodnie, jest rozluźniona, dziecko dotyka brzuszkiem jej ciała, jego twarz jest zwrócona do jej piersi (maluch nie może skręcać szyi), głowa dziecka znajduje się na osi kręgosłupa (nie powinna zginać się do przodu ani do tyłu), główka, plecy i pośladki malca muszą być dobrze podtrzymywane. Jak to wygląda w praktyce?

Karmienie piersią w pozycji klasycznej: główka dziecka w łokciu mamy

Usiądź wygodnie, opierając plecy w fotelu lub o poduszkę. Ułóż maluszka na boku, przytulając go brzuszkiem do swego brzucha – jego główka powinna znaleźć się w zgięciu twojego łokcia. Przedramieniem podtrzymuj plecy dziecka, a dłonią pośladki. Jedną nogę (lewą, jeśli karmisz akurat z lewej piersi) oprzyj na podnóżku.

Ta pozycja daje najlepszą kontrolę nad karmieniem, ale gdy trwa ono długo, ręka podtrzymująca dziecko będzie zmęczona, dlatego zawsze staraj się podkładać pod nią solidną, stabilną poduszkę (może być to np. poduszka do karmienia typu kojec, którą kupiłaś w ciąży).

Pozycja klasyczna
Autor: archiwum redakcji

Karmienie piersią w pozycji krzyżowej - zmodyfikowana klasyczna

Usiądź, dziecko ułóż jak w pozycji klasycznej, ale podtrzymuj je ręką przeciwną do piersi, z której karmisz. Dłonią podpieraj główkę dziecka, a przedramieniem – jego plecki. To pozycja korzystna dla maluszków, które mają problem z zajęciem pozycji przy piersi (tzw. ustabilizowaniem się), np. dla wcześniaków. Jest mniej wygodna dla mamy i tym bardziej powinnaś zadbać o to, aby twoje przedramię, którym podtrzymujesz dziecko, było podparte poduszką, podgłówkiem lub zrolowanym kocem.

pozycja krzyżowa
Autor: archiwum redakcji

Spod pachy, czyli pozycja futbolowa

Siedząc, ułóż dziecko tak, aby brzuszkiem było zwrócone do twojego boku (nóżki malca powinny znaleźć się pod twoją pachą). Podtrzymuj dłonią główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy. Drugą dłonią podaj dziecku pierś. Możesz tak karmić, siedząc w fotelu, zwłaszcza gdy ma szerokie poręcze – wtedy dziecko może leżeć na poręczy (jeśli na swoich kolanach położysz poduszkę, która podtrzyma główkę malca).

Ale możesz również zostać na łóżku: przyjmij pozycję półleżącą, opierając się na poduszkach, a dziecko ułóż bezpiecznie na dodatkowej poduszce (sprawdzi się tu np. poduszka fasolka albo ciążowy kojec). Jeśli oboje dobrze się ułożycie, to możesz nawet nie trzymać dziecka i mieć wolne ręce. Bezcenne!

Spod pachy
Autor: archiwum redakcji

Karmienie piersią w pozycji leżącej, na boku

Połóż się na boku, ramię opierając na podłożu, a głowę na poduszce. Warto też włożyć małe poduszki pod plecy i między kolana. Dziecko ułóż obok siebie (brzuszek do brzucha), układając jego główkę na swoim ramieniu lub na podłożu. Plecy malca podeprzyj poduszką, by nie odsuwał się w czasie ssania. Pozycja ta umożliwia mamie odpoczynek w czasie karmienia. Sprawdza się w pierwszych dobach po porodzie, a także podczas karmienia w nocy.

Pozycja leżąca na boku
Autor: archiwum redakcji

Pozycja leżąca, na wznak - polecana po cesarce

To pozycja zalecana w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu w znieczuleniu przewodowym, gdy młoda mama musi oszczędzać swój brzuch. Połóż się na plecach, głowę podeprzyj poduszkami. Dziecko ułóż przy swoim boku, podtrzymując je ramieniem – tak by jego główka była na wysokości piersi. Aby było ci maksymalnie wygodnie, podeprzyj swoje ramię poduszkami.

Pozycja leżąca na wznak
Autor: archiwum redakcji

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza