Może chronić nie tylko przed wirusem, ale i rozwojem raka. Ruszają darmowe szczepienia przeciw HPV

2023-02-28 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ruszą darmowe szczepienia przeciwko HPV. Nie wszystkie roczniki zostaną objęte refundacją. Minister Niedzielski podał termin i poinformował, czy szczepienia ochronne przeciwko HPV będą obowiązkowe.

Może chronić nie tylko przed wirusem, ale i rozwojem raka. Ruszają darmowe szczepiania przeciw HPV
Autor: Getty Images Może chronić nie tylko przed wirusem, ale i rozwojem raka. Ruszają darmowe szczepiania przeciw HPV

Zakażenia brodawczakiem ludzkim to najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową. Wykryto jednak aż 200 typów wirusa HPV, które powodują różne zmiany na ciele. Około 40 z nich powoduje zakażenia narządów moczowo-płciowych u kobiet, ale także u mężczyzn.

27 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, kiedy ruszą darmowe szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV.

Zobacz także: Kłykciny kończyste (brodawki na narządach płciowych) w ciąży: objawy, leczenie

Spis treści

  1. Zagrożenie wirusem HPV
  2. Darmowe szczepienia przeciwko HPV
  3. Koszt szczepionek przeciwko HPV
Rak szyjki macicy

Zagrożenie wirusem HPV

Zakażenia wirusem typu 1 i 2 powodują brodawki skórne w okolicach dłoni lub stóp. Wirus HPV typu 6 i 11 przyczyniają się do zmian w okolicach intymnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie są to typy brodawczaka, które wywołują choroby nowotworowe, jednak wśród innych typów tego wirusa ich nie brakuje.

Najbardziej onkogenne są typy brodawczaka 16 i 18. Wirus HPV najbardziej jest kojarzony z rakiem szyjki macicy, ale to nie jedyne zagrożenie, które ze sobą niesie. Brodawczak może doprowadzić również do rozwoju raka prącia, raka gardła, raka odbytu i raka krtani.

Wirus HPV bywa zatem groźny nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Szczepienia ochronne mogą zapobiec groźnym powikłaniom i rozwojowi nowotworów.

Darmowe szczepienia przeciwko HPV

Minister zdrowia poinformował w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o darmowych szczepieniach przeciwko wirusowi HPV, podał datę, od kiedy ruszają szczepienia i ujawnił, które roczniki zostaną objęte refundacją. Wiadomo także, że szczepienia będą całkowicie dobrowolne.

Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawie

 – poinformował minister Niedzielski.

Nie wiadomo, które szczepionki w tym przypadku będą objęte refundacją. Dalsze szczegóły akcji poznamy po zakupie szczepionek.

Koszt szczepionek przeciwko HPV

Sczepienia przeciwko wirusowi HPV są dostępne od wielu lat. Na rynku dostępne są aż trzy warianty opracowanych szczepionek, które chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych.

Obecnie koszt jednej dawki nierefundowanej szczepionki przeciwko wirusowi HPV do ponad 500 zł.

Warto podkreślić, że od listopada 2021 roku dostępna na rynku szczepionka 2-walentana jest częściowo refundowana. Obejmuje 50% kosztów. Pacjent musi dopłacić około 140 zł.

Dzieciom w wieku od 9. do 14. roku życia zalecane jest podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie od 5 do 13 miesięcy. U młodzieży od 15. roku życia  zalecane są trzy dawki. Drugą podaje się po miesiącu, a trzecią po pół roku.

Źródło. PAP

Czytaj także: Szczepienie na COVID-19 będzie dostępne już od 6. miesiąca życia? Są pierwsze wyniki