Ryzyko i niebezpieczne zabawy są dzieciom potrzebne do rozwoju. Dlaczego warto się na nie zgodzić?

2022-08-23 9:41

Nie powinniśmy ograniczać dzieci w poznawaniu świata - twierdzą psychologowie. Ich aktywności i zabawy powinny być na tyle bezpieczne, by zachować je przy zdrowiu i życiu, ale nie najbezpieczniejsze, na ile tylko się da. Ograniczaniem ich i straszeniem wyrządzimy dużo więcej trwałych szkód niż nam się wydaje.

Niebezpieczne zabawy
Autor: Getty Images Dlaczego warto pozwalać dziecku na "niebezpieczne" zabawy?

Dzieci, jak świat światem, miały skłonność do ryzykownych zabaw. Wspinanie się po drzewach, skoki do wody, akrobacje... Maluchy lubią adrenalinę i sprawdzanie własnych możliwości. To dobrze, jak przekonują eksperci. Doświadczanie ryzyka i zabaw pozornie niebezpiecznych podnosi ich poziom pewności siebie, a także uczy wiele na temat własnych możliwości, a paradoksalnie nawet pobudza do większej ostrożności. 

Dlaczego jeszcze, pozwalanie dzieciom na ryzykowną zabawę jest dla nich korzystne?

Dowiedz się: Co jest złego w słowie "ostrożnie"? Oto 12 sposobów na to, by je zastąpić

Atrakcje w Parku Rozrywki Julinek!

Ryzykowne zabawy dzieci, to wyzwanie dla rodzica

Badania dr Ellen Beate, autorki książki pod tytułem "Ryzykowna zabawa. Etyczne wyzwanie" sugerują, że ryzykowne zabawy pomagają dzieciom odkrywać własne lęki i ćwiczyć się w ich pokonywaniu, rozwijać pewność siebie i zmniejszać skłonność do odczuwania niepokoju.

Przeczytaj: Chcesz uniknąć awantury z dwulatkiem? Oto 12 rzeczy, których nie znosi twój maluch

Temat ten badała także Mariana Brussoni, profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Spędziła ona lata na badaniu korzyści płynących z zabawy, które zawierają element ryzyka. Według jej obserwacji, "niebezpieczne zabawy" przynoszą dzieciom szereg pozytywnych efektów:

  • podnoszą pewność siebie i wiarę we własne siły,
  • podnoszą odporność na stres,
  • uczą dziecko zarządzania ryzykiem i podejmowania decyzji. 

Zgodnie z obserwacjami obydwu psycholożek, kontakt z ryzykownymi zabawami paradoksalnie zmniejsza też ilość kontuzji. 

Na ile ryzyka pozwalać dzieciom?

Rodzicom, kochającym swoje dzieci i martwiącym się o ich bezpieczeństwo, niekiedy w głowie się nie mieści, by pozwolić im na pewne aktywności. Czy zatem powinniśmy zgadzać się, by dzieci robiły wszystko co chcą, bez nadzoru? Absolutnie nie. Psychologowie zalecają postawienie na zdroworozsądkowe podejście. Należy raczej skupić się na tym, by ich aktywności były  „tak bezpieczne, jak to konieczne”, a nie „tak bezpieczne, jak to możliwe”.

To niesamowite, co potrafią nasze dzieci, gdy odważymy się zejść im z drogi - komentują psycholożki, Drs. Jenna Elgin i Shanna Alvarez na swoim Instagramie @helpingfamiliesthrive

Przeczytaj: 4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt