Sinice nad morzem. Te kąpieliska omijaj szerokim łukiem

2023-07-12 9:57

Sinice nad morzem skutecznie mogą odebrać radość z urlopu. Zakaz kąpieli, gdy na dworze jest gorąco to prawdziwa zmora plażowiczów. Warto zatem zapoznać się z ostrzeżeniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego o sinicach w Bałtyku i omijać kąpieliska, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia.

Sinice w morzu
Autor: Getti Images Sinice nad morzem. Te kąpieliska omijaj szerokim łukiem

Każdego roku przy sprzyjającej temperaturze powietrza i cieplejszej wodzie w Bałtyku rozpoczyna się zakwit toksycznych sinic. Chcąc mieć udane wakacje z dzieckiem, warto omijać szerokim łukiem zamknięte kąpieliska.

Według oceny Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 9 i 10 lipca 2023 największy problem związany z sinicami nad morzem jest w Gdyni i w Sopocie. Sprawdziliśmy, na których plażach się nie wykąpiemy.

Zobacz także: Wyjeżdżacie na wakacje z dzieckiem? Oto lista rzeczy i dokumentów potrzebnych na drogę i na pobyt

PARAGONY GROZY nad polskim morzem?! #EwelinaPyta

Sinice nad morzem

Sinice nad morzem pojawiają się na kąpieliskach, gdy wzrasta temperatura wody. Czynnikami wpływającymi na ich zakwit są słabszy wiatr i brak opadów. Niestety przypada to na okres wakacyjny, gdy wiele rodzin chce spędzić czas nad chłodną wodą.

Warto jednak pamiętać, że podczas zakwitu sinic obowiązuje zakaz kąpieli. Sinice produkują bowiem toksyny, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Łatwo je rozpoznać, gdyż wydzielają nieprzyjemny zapach i tworzą charakterystyczne, gęste kożuchy na powierzchni wody. Przy brzegu występuje piana.

Sinice w morzu – wpływ na zdrowie

Po kąpieli w wodzie z sinicami może pojawić się rumień skórny, świąd, a także nudności, wymioty, ból głowy, ból brzucha, dreszcze, duszności i gorączka.

Osoby, które zignorowały zakaz lub nie zdawały sobie sprawy, że kąpielisko jest zanieczyszczone, mogą skarżyć się także na podrażnienie oczu i bóle mięśni. Zdarza się, że kąpiel w morzu z sinicami powoduje nieprzyjemne pęcherze w jamie ustnej.

GIS ostrzega

Główny Inspektor Sanitarny każdego roku ostrzega o zagrożeniu. Na stronie sk.gis.gov.pl udostępniona jest wirtualna mapa, na której zaznaczono zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem z powodu zakwitu toksycznych sinic.

Według oceny z dnia 9 i 10 lipca zamknięto kąpieliska:

 • Gdynia Babie Doły,
 • Gdynia Śródmieście,
 • Gdynia Redłowo,
 • Gdynia Orłowo,
 • Sopot Kamienny Potok - Koliba,
 • Sopot 13-17,
 • Sopot Park Północny,
 • Sopot K-22,
 • Sopot Łazienki Południowe I,
 • Sopot Łazienki Południowe II,
 • Sopot 32A-33.

Według aktualnej oceny problem z sinicami występuje na kąpielisku Mechelinki w powiecie puckim. Sytuacja jest zatem dość dynamiczna i warto śledzić komunikaty, wybierając się nad morze.

Czytaj także: 10 zasad bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać z dzieckiem na plaży i nad wodą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza