Ból brzucha i gorączka u dziecka jednocześnie. Co mogą oznaczać te objawy?

2022-04-27 11:24

Około 15 proc. dzieci w wieku od 5 do 16 lat cierpi na ciągły lub powtarzający się ból brzucha. U wielu z nich bólowi towarzyszy gorączka, która zawsze jest dla rodzica sygnałem alarmowym.  Co może być przyczyną jednoczesnego bólu brzucha i gorączki? Czy to powody do niepokoju?

Ból brzucha i gorączka u dziecka
Autor: Getty Images

Bóle brzucha u dziecka niekoniecznie muszą być groźne. Bardzo często taka dolegliwość jest spowodowana problemami z trawieniem, które u małych dzieci są częste. Niedojrzały układ pokarmowy często reaguje bólem na zaparcia, refluks, alergie pokarmowe czy zmianę diety itd.

Ale przyczyn bólu brzucha, któremu towarzyszy gorączka nie można bagatelizować. Wysoka temperatura to zawsze sygnał informujący o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, dlatego dziecko trzeba pokazać lekarzowi.

Przyczyną bólu brzucha i gorączki u malca może być zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcje wirusowe, a także zakażenie dróg moczowych. 

Spis treści

  1. Wirusowe infekcje żołądkowe
  2. Infekcja bakteryjna, czyli zatrucie pokarmowe
  3. Zapalenie wyrostka robaczkowego
  4. Infekcje układu oddechowego i moczowego
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Wirusowe infekcje żołądkowe

Mdłości i biegunka, ból brzuszka – to objawy wskazujące na infekcje wirusową, o jaką w dużych skupiskach dzieci nietrudno.

Rotawirusy czy norowirusy atakują układ pokarmowy wywołując tzw. "grypę żołądkową" objawiającą się biegunką, wymiotami i skurczami żołądka, a także podwyższoną temperaturą ciała - taka infekcja wywołuje stan zapalny w układzie pokarmowym.

Infekcja wirusowa może pojawić się w ciągu kilku godzin lub kilku dni po kontakcie z wirusem, który jest bardzo zaraźliwy. Dlatego infekcje rotawirusowe w przedszkolu czy żłobku tak trudno powstrzymać. 

Czytaj równieżSalmonella w słodyczach uwielbianych przez dzieci, firma wycofuje produkty z Polski. Na które uważać?

Gdzie boli wyrostek? Jak rozpoznać zwykły ból brzucha od bólu wyrostka?

Infekcja bakteryjna, czyli zatrucie pokarmowe

Zdarza się, że starsze dziecko dopadnie zwykłe zatrucie pokarmowe, spowodowane zjedzeniem nieświeżej lub zakażonej potrawy.  

Zatrucie pokarmowe zwykle pojawia się w ciągu dwóch do sześciu godzin po zjedzeniu feralnego dania i objawia się podobnie do grypy żołądkowej. Bakterie wywołują ból i skurcze brzucha, nudności i wymioty, biegunkę, gorączkę i dreszcze.

Jeśli gorączka przekroczy 38,5 st. trzeba koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza, bo niektóre infekcje bakteryjne, takie jak zakażenie salmonellą czy e.coli mogą być bardzo poważne i prowadzić do odwodnienia, niewydolności nerek, zapalenia stawów i innych problemów zdrowotnych. W zależności od przyczyny malec może potrzebować leczenia antybiotykami.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Nie każdy ból brzucha połączony z gorączką jest objawem zapalenia wyrostka, ale zawsze trzeba taką możliwość rozważyć. Ból typowy dla tej dolegliwości usytuowany jest w prawej, dolnej części brzucha, ale na początku może lokalizować się wokół pępka.

Oprócz bólu, dziecko skarży się na mdłości, nie ma apetytu, ma też gorączkę, która może wzrosnąć nawet do 38 st.

Jeśli twoje dziecko ma takie objawy, koniecznie udaj się do lekarza, bo zaniedbanie zapalenia wyrostka robaczkowego jest bardzo niebezpieczne.

Czytaj również: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Nie tylko kleik – oto idealna dieta na biegunkę u dziecka

Infekcje układu oddechowego i moczowego

Może to dziwne, ale wiele infekcji oddechowych, takich jak zapalenie płuc, objawia się bólem brzucha i oczywiście gorączką. Ból brzucha może wynikać z napięcia mięśni podczas kaszlu, który dokucza w tego typu chorobach, ale może być również reakcją na wirusy wywołujące zapalenie.

Wiele dzieci reaguje bólem brzucha na zapalenie oskrzeli, gardła nie mówiąc już o zapaleniu pęcherza, który jest zlokalizowany w okolicy brzucha.  

Zazwyczaj infekcjom dróg moczowych towarzyszą również problemy z oddawaniem moczu – pieczenie, zbyt częste lub zbyt rzadkie siusianie. Charakterystyczna dla infekcji moczowych jest też wysoka gorączka. Takie dolegliwości są leczone często antybiotykiem, dlatego konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza