Słynna marka wypuszcza perfumy dla niemowląt. Eksperci ostrzegają: "To zły pomysł"

2022-11-25 14:25

Na rynku pojawiły się kolejne perfumy dla dzieci. Bezalkoholowy zapach będzie sprzedawany po 105 dolarów za butelkę, można dostać wyłącznie w luksusowych butikach tej marki. Eksperci nie są jednak przekonani - zapachy to jedne z najsilniej uczulających substancji.

Niemowlę z perfumami
Autor: GettyImages Słynna marka wypuszcza perfumy dla niemowląt, 105 dol. za sztukę

Kolejne perfumy dla najmłodszych trafiają do sklepów. Tym razem do grona producentów dziecięcych zapachów dołączyła słynna marka Hermès. „Cabriole” to jej nowy bezalkoholowy zapach, przypominający aromat skóry niemowlęcia, stworzony przez Christine Nagel, dyrektor ds. kreacji i dziedzictwa zapachowego w Hermès Parfums.

Zapach przypominający aromat skóry niemowlęcia

„Starałam się stworzyć uspokajającą i bardzo charakterystyczną wodę zapachową, która oznacza więź między rodzicem a dzieckiem. Celowo odchodząc od kwiatu pomarańczy, użyłam osmantusa i wiciokrzewu, aby w inny sposób wyrazić wielki sentyment do dzieciństwa, czasu nieustraszonych eksperymentów i nienasyconej ciekawości. Ta woda zapachowa jest zaproszeniem do przedłużania tego stanu umysłu, stworzonego z zabawy i wolności, jak najdłużej.”

„Cabriole” to nie pierwsze perfumy dla niemowląt. Dziesięć lat temu wystartowała z tym pomysłem niemniej znana firma Dolce&Gabbana, która wypuściła na rynek perfumy i wodę perfumowaną z aniołkiem na butelce. Perfumy były bezalkoholowe i zawierały nuty bergamotki, miodu, melona i piżma. Według Stefano Gabbany, były inspirowane „miękkością skóry dziecka, świeżością oddechu dziecka, słodkim uściskiem matki i pierwszym uśmiechem”.

Zanana jest również woda toaletowa dla dzieci od 3. roku życia Bvlgari Petites et Mamans zawierająca nuty cytrusowe oraz rumianek i talk oraz Burberry Baby Touch z aromatami cytrusowymi, nutą dzikiej mięty, galaretki rabarbarowej i odrobiny mleka.

Czytaj również: Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt? Przegląd bezpiecznych kosmetyków dla dzieci

Czym myć niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji niemowląt

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Aromaty i niemowlęta to złe połączenie

Białe piżmo i cytrusy to jedne z popularniejszych substancji zapachowych, obok wanilii i lawendy, które są często wykorzystywane w kosmetykach dla dzieci. Od lat jednak odchodzi się od produkowania produktów dla najmłodszych, które zawierałyby jakiekolwiek substancje zapachowe.

Tym bardziej dziwi pomysł kolejnej znanej marki, która postanowiła zadebiutować na rynku perfumami dla dzieci. Eksperci przekonują, że substancje zapachowe i olejki aromatyczne, nawet te naturalne mogą wywołać uczulenie na delikatnej skórze niemowląt.

Substancje chemiczne i substancje oznaczone jako„ zapachowe”, które mogą powodować niepożądane reakcje oddechowe i szkodzić rozwijającemu się układowi oddechowemu dziecka. Mogą również zaburzać rozwój zmysłu węchu u malca, który na podstawie zapachu mleka mamy czy woni jej skóry, identyfikuje ją, uspokaja się i ma poczucie bezpieczeństwa.

Jak podkreślają pediatrzy, niemowlę potrzebuje wyłącznie delikatnych kosmetyków myjących, które nie muszą pachnieć, byleby zapewniły malcowi higienę i zdrowie, a perfumy są według nich „całkowicie niepotrzebnym produktem”. 

Nie przekonani są również rodzice, którzy nie chcą zabijać naturalnego zapachu skóry niemowlęcia żadnymi innymi zapachami, nawet najładniejszymi.