Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt? Przegląd bezpiecznych kosmetyków dla dzieci

2021-06-16 14:02

Jeśli kompletując kosmetyki dla niemowlaka, głowisz się, jak dokonać wyboru, mamy dla ciebie radę: kup tylko te kosmetyki dla noworodka, które faktycznie będą potrzebne. Wystarczy kilka kosmetyków dla dzieci, by dobrze zadbać o wszystkie części ciała dziecka.

Kosmetyki dla dzieci: jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt?
Autor: Getty images Wybieramy najlepsze kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla niemowlaka nie mogą być przypadkowe. Przebadane i z atestem – to podstawowa zasada, jaką trzeba się kierować podczas zakupów kosmetyków dla małego dziecka, a tym bardziej dla noworodka. Poniżej wybraliśmy dla was najbezpieczniejsze i dobrze oceniane przez mamy i lekarzy kosmetyki dla niemowląt.

Spis treści

  1. Ile kosmetyków dla niemowlaka kupić?
  2. Jak wybierać kosmetyki dla niemowląt
  3. Kosmetyki dla niemowląt "od pierwszego dnia życia"
  4. Zwracaj uwagę na skład kosmetyków dla niemowlęcia
  5. Szukaj kosmetyków hipoalergicznych dla niemowlęcia
  6. Wybieraj kosmetyki bez konserwantów
  7. Szukaj zapachu, który nie uczula niemowlaka

Ile kosmetyków dla niemowlaka kupić?

Noworodek nie musi mieć wielu kosmetyków – wystarczy kilka, za to naprawdę bardzo dobrej jakości. Na początku nie kupuj wielu kosmetyków. Jeśli to możliwe, kupuj te pierwsze preparaty w małych opakowaniach – dopiero jeśli wrażliwa skóra dziecka dobrze będzie na nie reagowała, warto kupić takie o większej pojemności (nie tylko wystarczają na dłużej, ale mają też bardziej ekonomiczną cenę).

Czytaj również: Czym myć niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji niemowląt

Ogranicz ilość kosmetyków do pielęgnacji niemowlaka

Jak wybierać kosmetyki dla niemowląt

Skóra maluszka jest bardzo cienka, niedojrzała, łatwo ulega podrażnieniom, dlatego kosmetyki dla niemowląt, które będą się z nią stykały, nie mogą zawierać niczego, co by ją drażniło, np. silnie działających składników pielęgnacyjnych.

Nikt o zdrowych zmysłach niczego takiego nie dodaje do kosmetyków dla niemowląt, niemniej jednak warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i szukać raczej kosmetyków z atestem albo pozytywną opinią któregoś z ośrodków badawczych (Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka), bo to daje gwarancję, że kosmetyki dla dzieci rzeczywiście są bezpieczne.

Teoretycznie dla maluszka bezpieczny powinien być każdy dopuszczony do stosowania kosmetyk dziecięcy, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Aby nie wywołać problemów ze skórą, w trakcie zakupów zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Kosmetyki dla niemowląt "od pierwszego dnia życia"

Wybieraj te kosmetyki, które można stosować już od narodzin. Są najdelikatniejsze, co jest ważne, gdyż skóra tak małego dziecka również jest bardzo delikatna: cieńsza niż skóra starszego dziecka, w dotyku sucha, lekko szorstka i nie w pełni dojrzała, przez co bardziej podatna na podrażnienia wywołane m.in. zbyt silnymi składnikami kosmetyków.

Zwracaj uwagę na skład kosmetyków dla niemowlęcia

Przez zakupem warto uważnie czytać etykietę, na której producent wymienił wszystkie składniki. Trzeba też sprawdzić, jak długa jest lista składników, i jakie substancje są wśród nich. Uboga z pozoru receptura ma tę zaletę,że im mniej składników, tym mniejsze ryzyko uczulenia lub podrażnienia.

Upewnij się również, że wśród składników nie ma surowców, których ograniczenie wynika z wytycznych ustawodawstwa kosmetycznego obowiązującego w UE, np. formaldehydu, triklosanu, kwasu borowego, fenolu, etanolu w stężeniach wyższych niż 30 proc., niektórych barwników, np. fluoresceiny, tlenków chromu.

Część ekspertów uważa, że nie powinno być w nich również ekstraktów z egzotycznych roślin. Niewskazane w kosmetykach dla tak małych dzieci są także barwniki, emulgatory PEG, silikony, substancje pochodzenia petrochemicznego.

Warto też ostrożnie podchodzić do kosmetyków, w których składzie są potencjalnie alergizujące substancje, takie jak wyciąg z rumianku (uczulać mogą w nim lakton seskwiterpenowy oraz żółty barwnik z kwiatów, aspeginina), aloes, propolis.

U dzieci, których skóra może mieć skłonność do podrażnień, bezpieczniej jest także unikać kosmetyków do mycia zawierających SLS i SLES – co prawda teoretycznie po spłukaniu ze skóry nie powinny powodować problemów, ale obserwacje rodziców potwierdzają, że zawierające je kosmetyki mogą podrażniać skórę.

Szukaj kosmetyków hipoalergicznych dla niemowlęcia

Choć napis ten nie gwarantuje, że kosmetyk na pewno nie uczuli dziecka, to jednak ryzyko jest mniejsze niż przy zwykłych kosmetykach, gdyż taki preparat zawiera surowce, które nie uczulają lub mają mniejsze właściwości alergizujące.

Wybieraj kosmetyki bez konserwantów

Jednym ze składników, które budzą sporo kontrowersji, są konserwanty. W internecie często można przeczytać, że w kosmetykach dla niemowląt nie powinno ich być. Prawda jest jednak taka, że z punktu widzenia bezpieczeństwa produktu są to jedne z ważniejszych składników, dbają bowiem o jego czystość mikrobiologiczną.

Bez ich dodatku kosmetyk szybko się popsuje, gdyż rozwiną się w nim mikroorganizmy pogarszające jakość produktu, a także bezpieczeństwo użytkownika – popsuty krem czy balsam łatwo może podrażnić skórę. Dlatego jeśli kosmetyk zawiera wodę (bo to w niej rozwijają się mikroorganizmy), powinien też zawierać odpowiednio dobrany konserwant.

Te dozwolone w kosmetykach dla niemowląt przechodzą rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa, a ich ilość czy sposób dodawania są ściśle określone prawem. Niemniej warto się upewnić, czy kosmetyk nie zawiera w dużej ilości konserwantów, które mogą podrażnić skórę, np. glikolu propylenowego.

Czytaj również: KOSMETYKI DLA DZIECKA. 5 kosmetyków, które musisz mieć w kosmetyczce

Niebezpieczne kosmetyki dla dzieci – jakie składniki są szkodliwe dla skóry dziecka?

Szukaj zapachu, który nie uczula niemowlaka

Ważne jest także to, jak pachnie kosmetyk – i czy w ogóle pachnie. Zdania na ten temat są podzielone nawet wśród ekspertów. Jeśli zdecydujesz się na kosmetyk, który pachnie, upewnij się, że zapach jest delikatny, a w składzie nie ma żadnego surowca zapachowego o potencjale alergizującym, znajdującego się na liście 26 alergenów, sporządzonej przez Komitet Naukowy ds. Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych (SCCNFP) – listę tę można znaleźć w internecie.

Bezpieczniejsze dla maluchów są naturalne kompozycje zapachowe, stworzone z surowców zaakceptowanych przez organizację certyfikującą Ecocert – jeśli dany kosmetyk ją zawiera, producent na pewno pochwali się tym na etykiecie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza