Wcześniak zmarł przez zakażenie groźną bakterią. Zawinił źle oczyszczony laktator

2023-03-07 11:21

Do tragedii doszło w ubiegłym roku. Wcześniak karmiony odciąganym mlekiem matki zmarł w kilkanaście dni po zakażeniu bakterią Cronobacter sakazakii. Po roku dochodzenia ujawniono, że źródłem groźnych bakterii był źle oczyszczony laktator.

Śmierć wcześniaka wyjaśniona. Raport ujawnił, że przyczyną był źle  oczyszczony laktator
Autor: Getty Images Śmierć wcześniaka wyjaśniona. Raport ujawnił, że przyczyną był źle oczyszczony laktator

Raport pojawił się kilka dni temu, jednak do śmierci dziecka doszło w lutym ubiegłym roku w USA. Wcześniak urodzony w 30. tygodniu ciąży przyszedł na świat przez cesarskie cięcie z powodu ułożenia miednicowej i stanu przedrzucawkowego matki. Następnie chłopiec był hospitalizowany, a w tym czasie karmiony odciągniętym mlekiem matki, wzbogacanym specjalnym płynem wzmacniającym mleko kobiece.

Stan dziecka poprawiał się z każdym dniem, jednak w pewnym momencie pojawiły się ataki bezdechu i bradykardii. Pojawiła się gorączka i malec musiał zostać podłączony do aparatury wspomagającej oddychanie. Badania płynu mózgowo-rdzeniowego ujawniły obecność bakterii Cronobacter sakazakii. Pomimo leczenia antybiotykami chłopiec zmarł po 13 dniach od wystąpienia zakażenia.

Jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny?

Groźne bakterie czaiły się w laktatorze

Na potrzeby dochodzenia specjaliści pobrali próbki odciągniętego mleka, części laktatorów - szpitalnego i domowego oraz próbki wzmacniacza dodawanego do mleka. Bakterie wykryto wyłącznie z części laktatora używanego przez matkę chłopca w domu.

Dochodzenia ujawniło, że laktator był czyszczony w domowym zlewie i dezynfekowany, ale czasami składany, gdy jego poszczególne części były jeszcze mokre. To prawdopodobnie spowodowało rozwój bakterii w częściach odciągacza.

Cronobacter sakazakii to gatunek bakterii gram-ujemnych, który powoduje ciężkie i często śmiertelne zapalenie opon mózgowych oraz posocznicę u niemowląt. Patogen ten bytuje w środowisku, może więc z łatwością przedostać się do pożywienia, także do mieszanek dla niemowląt (taki przypadek również odnotowano w Stanach w ubiegłym roku) czy na akcesoria do karmienia.

Czytaj również: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Odciągany pokarm traci cenne przeciwciała? Eksperci wskazują, kiedy warto odstawić laktator

Sterylizacja to podstawa

Specjalny raport, który opublikowano po dochodzeniu w sprawie śmierci chłopca, pokazuje jasno, jak istotne jest odpowiednie czyszczenie i użytkowanie wszystkich akcesoriów do karmienia niemowląt.

Od dawna wiadomo, że mleko odciągane przez laktator zawiera więcej patogenów niż mleko podawane bezpośrednio z piersi, dlatego może zwiększyć ryzyko np. astmy dziecięcej i innych infekcji dróg oddechowych u niemowląt i wcześniaków, które mają słabszą odporność. Autorzy raportu ostrzegają rodziców noworodków, aby sterylizowali sprzęt używany zarówno do karmienia butelką, jak i piersią.

Dr Julia Haston, ekspertka w dziedzinie pediatrycznych chorób zakaźnych, powiedziała, że przypadek wcześniaka pokazuje, że do tej listy groźnych drobnoustrojów dodać należy Cronobacter sakazakii​. – Istnieją kroki, które ludzie mogą podjąć, aby zapobiec infekcjom, w tym dokładne mycie, dezynfekcja i suszenie rąk, sprzętu i wszystkich powierzchni mających styczność z żywnością lub sprzętem do karmienia - powiedziała ekspertka, cytowana przez nbcwashington.com.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza