30 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-26 15:10
30 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuszku
Autor: Getty images

30 tydzień ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami. Twoje dziecko już widzi i zmienia swoją pozycję przygotowując się do narodzin. Niespodziewanie rozsadza cię energia? Być może odczuwasz siłę tzw. instynktu wicia gniazda.

Podczas 30 tygodnia ciąży zaczynasz zapewne myśleć już o urządzaniu pokoju dla dziecka. Wiele przyszłych mam nagle postanawia zrobić remont, wyszorować okna i podłogi, poprzestawiać meble... Zobacz, jak rozwija się dziecko w 30 tygodniu ciąży i jeśli się dobrze czujesz, ruszaj do sklepu kompletować wyprawkę.

Spis treści:

  1. 30 tydzień ciąży: czas na USG
  2. Waga i brzuch w 30 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości i samopoczucie przyszłej mamy
  4. Waga i ułożenie dziecka w 30 tygodniu ciąży
  5. Rozwój i wygląd dziecka
Który to miesiąc ciąży?

30 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 28 tydzień życia dziecka.

30 tydzień ciąży: czas na USG

Między 2732 tygodniem ciąży wykonuje się zazwyczaj ogólne badanie USG, oceniające stopień rozwoju płodu. Lekarz ocenia anatomię dziecka, sprawdza, czy od poprzedniego badania nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości w budowie dziecka, czy maluch prawidłowo rośnie. Lekarz ocenia także ilość wód płodowych oraz czynność serca płodu.

Oprócz USG powinnaś teraz wykonać inne badania zlecone zapewne przez twojego ginekologa: morfologię krwi, badanie ogólne moczu. Jeśli masz wskazanie, czyli grupę krwi z czynnikiem Rh (–). wykonaj badanie w kierunku oceny przeciwciał anty-D. To ostatni tydzień, kiedy powinno się podać immunoglobulinę anty-D.

Czy na USG 3D widać rysy twarzy dziecka? Zobacz FILM

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Czas wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne zalecane pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz ocenia prawidłowość rozwoju płodu. Ponownie przygląda się poszczególnym narządom.

Określa także szacowaną masę płodu (EFW – estimated fetal weight). Masa szacowana jest na podstawie algorytmu matematycznego, w który wyposażony jest aparat USG. Zwykle do oszacowania masy potrzebny jest pomiar obwodu główki (HC – head circumference), obwodu brzuszka (AC – abdominal circumference), długości kości udowej (FL – femur length).

Lekarz określa na jakim centylu znajduje się maleństwo (prawidłowo powinno znajdować się pomiędzy 10 a 90 centylem dla danego wieku ciążowego w danej populacji) i porównuje poszczególne parametry biometryczne w aktualnym USG z wynikiem z poprzedniego USG, żeby określić czy płód prawidłowo wzrasta.

Waga i brzuch w 30 tygodniu ciąży

Zwiększająca się waga w ciąży nie ułatwia przyszłej mamie życia w ostatnim trymestrze ciąży. Pojawia się zmęczenie, które jest to typowym objawem w 30 tygodniu ciąży i nie powinnaś się nim niepokoić.

Im większy brzuch, tym trudniej jest ci się poruszać, trudniej też znaleźć wygodną pozycje do spania.

Prawdopodobnie możesz mieć teraz duży apetyt. To dlatego, że malec rośnie teraz bardzo intensywnie i gromadzi tkankę tłuszczową, dlatego potrzebuje twoich kalorii.

To jednak prosta droga do tego, żebyś i ty zdobyła dodatkową tkankę tłuszczową, a tego na pewno nie chcesz. Aby nie przytyć nadmiernie, jedz zdrowo (unikaj fast foodów), sięgaj po warzywa, kasze, chude mięso, owoce, produkty z pełnego przemiału i ryby.

Sprawdź:

Wypróbuj nasz kalkulator wagi i sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży

Dieta w ciąży – jadłospis dla ciężarnej

Dolegliwości i samopoczucie przyszłej mamy

Każda ciąża jest inna i każda kobieta w inny sposób odczuwa uroki i ciemniejsze strony tego stanu. Może więc się okazać, że mimo dużego brzuszka do końca ciąży będziesz tryskać energią.

Nie zdziw się, jeśli najdzie cię ochota na remont mieszkania. To syndrom wicia gniazda, czyli zjawisko, które podświadomie każe kobiecie przygotowywać dom na spotkanie maluszka.

Pamiętaj, aby się nie przemęczać i zlecić trudne do wykonania prace partnerowi lub rodzinie, jeśli nie chcesz, by to szaleństwo skończyło się przedwcześnie na porodówce.

Sama ogranicz się do wyboru koloru zasłonki, modelu łóżeczka czy kupna skarpetek. To dobry czas na kompletowanie wyprawki dla dziecka, bo wiesz już, jakiej będzie płci, możesz więc kupić konkretne rzeczy. Zajęcia miłe, czasochłonne, a zarazem bezpieczne.

W 30 tygodniu ciąży nie przeprostowuj kręgosłupa i nie wypinaj brzucha. Może to spowodować problemy z kręgosłupem po porodzie – trudno będzie skorygować lordozę.

Prawidłową postawę podczas ciąży pomogą utrzymać ćwiczenia pilates i regularna, niekoniecznie intensywna, aktywność fizyczna. Dużo spaceruj, pływaj, a jeśli już nie pracujesz, staraj się jak najczęściej wychodzić z domu (chyba, że lekarz zabroni z uwagi na dobro ciąży).

Czytaj:

Ćwiczenia dla ciężarnych: dlaczego warto je wykonywać?

Joga dla kobiet w ciąży. Pozycje jogi dla ciężarnych

Waga i ułożenie dziecka w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży dziecko waży 1200-1400 g i mierzy ok. 40 cm. W macicy robi się ciasno, więc dla wygody dziecko kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki.

Jego ruchy nie są już tak gwałtownie przez ciebie odczuwane, chociaż aktywny płód wierci się niemal bez przerwy. Wiele kobiet zauważa, że ich dzieci są najbardziej ruchliwe około północy.

W 30 tygodniu ciąży część dzieci ustawia się już głową w dół i pozostaje w tej pozycji do porodu. Pozostałe zrobią to w najbliższych tygodniach.

Czytaj:

Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Obracanie dziecka w brzuchu sposobem na uniknięcie cesarskiego cięcia

Rozwój i wygląd dziecka

W 30 tygodniu ciąży dojrzewają nadal płuca i mięśnie dziecka: nóżki malca rozwijają się najpóźniej, na razie ich mięśnie są jeszcze bardzo słabe.

Bardzo szybko rozwija się za to mózg, jest coraz bardziej pofałdowany, co pozwala mu już na kontrolę i regulację temperatury ciała,  a w przyszłości umożliwi maluszkowi przyswajanie i zapamiętywanie informacji. Coraz większy mózg wypycha  kości czaszki do przodu.

Przez skórę dziecka nie widać już siateczki naczyń krwionośnych, bo skóra robi się grubsza. U płodów płci męskiej jądra zstępują do moszny, u dziewczynek natomiast wyraźnie widać już łechtaczkę, nie zakrytą jeszcze zbyt małymi wargami sromowymi. 

Zobacz też:

31 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?

Wypróbuj kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

 

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

O tym, że mam oczy, to już wiecie. Ale czy uwierzycie, że wśród tych egipskich ciemności, jakie mi tu zafundowano, wreszcie mogę coś zobaczyć?

Jeśli skieruje się na brzuch mamy strumień światła, np. z latarki, wtedy dostrzegam niewyraźną jaśniejszą plamę. Ja widzę! I nie mówcie mi, że to nic takiego – po sześciu miesiącach ciemnicy zobaczyć jaśniejszą plamę to jest REWELACJA.

A gdy w ciepły dzień mama jest na słońcu z odsłoniętym brzuszkiem, widzę mglistą pomarańczową poświatę. Jest mi wtedy ciepło i dobrze. Świat jest piękny! Ciekawe, jak wygląda słońce z tamtej strony brzucha? Już za kilkanaście tygodni sama się o tym przekonam – zobaczę słońce, mamę, tatę, cały świat. Nie mogę się tego doczekać.Ty też, mamuś?

Dzięki tłuszczykowi robię się trochę bardziej okrągła – ważę już 1,35 kg. Ale do prawdziwie kobiecych kształtów jeszcze mi daleko. Ciekawe, kiedy wreszcie urosną mi piersi? Co? Za 14 lat? To nie może być prawda!

Polecamy wideo: 30 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE