Śmiertelnie niebezpieczne powikłania u niemowląt. Jedno dziecko zmarło

2023-05-29 10:30

Enterowirusy atakują najczęściej małe dzieci. Na całym świecie co roku przybywa kilkadziesiąt milionów nowych przypadków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wirus stał się niebezpieczny. Jedno dziecko zmarło na skutek ciężkich powikłań.

Śmiertelnie niebezpieczne powikłania u niemowląt. Jedno dziecko zmarło
Autor: Getty Images Śmiertelnie niebezpieczne powikłania u niemowląt. Jedno dziecko zmarło

Od czerwca 2022 do kwietnia 2023 roku wykryto aż 15 przypadków zapalenia mięśnia sercowego u noworodków w Walii i południowo-zachodniej Anglii. Testy PCR potwierdziły zakażenie enterowirusami. Zdaniem WHO, sytuacja jest niepokojąca.

6 faktów na temat infekcji meningokokowej

- Infekcje enterowirusowe są powszechne, zarówno u noworodków, jak i niemowląt. Jednak wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego z tak ciężkimi objawami i skutkami u noworodków, związany z zakażeniem enterowirusem, jest niezwykły, niecodzienny - skomentowała Światowa Organizacja Zdrowia.

Niebezpieczne skutki zakażeń enterowirusami u niemowląt i noworodków

Najwięcej przypadków groźnych powikłań zakażeń enterowirusami u tak małych dzieci wykryto w listopadzie 2022 roku. Siedem na dziesięć przypadków wymagało hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Doszło m.in. do rozwoju sepsy, zapalenia mięśnia sercowego oraz zatrzymania krążenia. Jedno dziecko zmarło.

Pojawiło się także pięć kolejnych pięć przypadków niebezpiecznych powikłań, jednak na ten moment nie jest jasne, w jakim stanie są dzieci.

Czytaj również: Skandal w szpitalu "promującym" naturalne porody. Matki oskarżają placówkę o śmierć ponad 200 dzieci

Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

Nie przeocz tych objawów 

Zakażenia enterowirusami zwykle przebiegają bezobjawowo. W niektórych przypadkach mogą jednak wystąpić infekcje dróg oddechowych. Towarzyszą im objawy, takie jak osłabienie organizmu, katar i gorączka.

Na skutek infekcji wirusowej może także dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak duszność, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. 

Sprawa jest monitorowana przez WHO. W Wielkiej Brytanii powołano Zespół Zarządzania Kryzysowego, który analizuje dane pochodzące ze wszystkich regionów Anglii i krajów Zjednoczonego Królestwa.

W razie podejrzeń zakażenia enterowirusami należy skontaktować się z lekarzem, który dokona rozpoznania i zaleci dalsze postępowanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza