Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

2022-11-17 15:50

Prawie wszystkie dzieci przechodzą infekcje RSV przynajmniej raz w pierwszych 2 latach swojego życia, ale im młodsze dziecko, tym wirus ten jest groźniejszy. Obecnie w Polsce i na świecie odnotowuje się wzrost zachorowań na infekcje wywołane RSV, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich objawy.

Chore niemowlę leżące na piersi mamy
Autor: Getty images Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV.Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

Według specjalistów, wirus RSV jest powszechnym wirusem układu oddechowego, który zwykle powoduje objawy przypominające przeziębienie. Określenie, czy malec przechodzi zwykłą infekcję przeziębieniową czy infekcję wywołaną wirusem RSV, jest na pierwszy rzut oka trudne.  

Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać na RSV, aby w porę zgłosić sie do lekarza i otrzymać prawidłową diagnozę. To ważne szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci, których dolne drogi oddechowe są mniejsze, a wydzielina - wywołana stanem zapalnym będącym skutkiem infekcji - może je blokować utrudniając oddychanie i prowadzać do obniżenia nasycenia krwi tlenem.

Spis treści

 1. Jakie są objawy infekcji wirusem RSV?
 2. Objawy niewydolności oddechowej spowodowanej RSV
 3. W jaki sposób RSV przenosi się na dzieci?
Zapalenie płuc

Jakie są objawy infekcji wirusem RSV?

Wirus RSV u małych dzieci może powodować infekcje dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzelików, płuc, tchawicy i oskrzeli lub do infekcji górnych dróg oddechowych, które przypominają przeziębienie z silnym kaszlem. Gorączka nie pojawia się zawsze!

Objawy RSV są zazwyczaj najsilniejsze przez pierwsze 3-5 dni choroby - wczesne objawy to katar, zmniejszenie apetytu i kaszel, który może przejść w świszczący oddech lub trudności w oddychaniu. Większość dzieci wraca do zdrowia po tygodniu lub dwóch, ale część może trafić do szpitala - najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem infekcji RSV są wcześniaki i noworodki

Czytaj również: 3-letni syn Amy Schumer trafił do szpitala. Teraz aktorka ostrzega przed groźnym wirusem

objawy RSV
Autor: redakcja

Objawy RSV u niemowląt zależą od tego, jak poważna jest infekcja. Jeśli dziecko ma łagodną chorobę podobną do przeziębienia, mogą wystąpić następujące objawy:

Jeśli infekcja RSV postępuje i przenosi się do płuc, dziecko może mieć objawy podobne do przeziębienia, a także następujące objawy:

 • szybki oddech
 • trudności z oddychaniem i wywołane tym rozszerzanie się nozdrzy przy łapaniu powietrza, poruszanie głową przy oddychaniu
 • chrząkanie podczas oddychania
 • oddychanie brzuchem, nie klatką piersiową (dziecko może cierpieć na niewydolność oddechową, podczas której mięśnie brzucha poruszają się podczas oddychania, a klatka piersiowa zapada)
 • świszczący oddech

U małych dzieci i niemowląt może wystąpić również: 

 • drażliwość
 • zmniejszona aktywność
 • bezdech (przerwy w oddychaniu dłuższe niż 10 sekund)

Czytaj również: Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać?

Nie musisz "kłuć" noworodka, żeby ochrona zadziałała. Powstała przełomowa szczepionka na RSV

Objawy niewydolności oddechowej spowodowanej RSV

Gdy wydzielina zatyka drogi oddechowe, dziecko może mieć trudności w oddychaniu. Można zaobserwować wówczas, że dziecko rozszerza nozdrza noska przy każdym oddechu lub oddycha brzuchem, który unosi się i opada. - dziecko musi używać mięśni między żebrami, aby zaczerpnąć powietrza. Klatka piersiowa „zapada się” i tworzy na wysokości żeber kształt odwróconej litery V (zobacz film).

W jaki sposób RSV przenosi się na dzieci?

Wirus rozprzestrzenia się na kilka sposobów:

 1. Drogą kropelkową, gdy chora osoba kaszle lub kicha, a wirusy z jej śliny przedostają się do oczu, nosa lub ust zdrowego dziecka
 2. Gdy dziecko dotyka powierzchni, na której znajduje się wirus (np. klamki lub zabawki), a następnie dotyka swojej twarzy lub bierze raczki do buzi
 3. Kiedy dziecko ma bezpośredni kontakt z wirusem, na przykład przez uścisk lub pocałunek osoby zakażonej RSV.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza