Specjalne smoczki dla dzieci z cukrzycą zastąpią glukometry

2020-06-09 11:05

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci z cukrzycą typu 1. Zamiast codziennego nakłuwania maluszków w celu sprawdzenia poziomu cukru we krwi, mogą korzystać z nowoczesnego smoczka wykrywającego cukier w ślinie.

Specjalne smoczki dla dzieci z cukrzycą zastąpią glukometry
Autor: Getty images

Amerykańscy naukowcy wymyśli specjalny smoczek przeznaczony dla dzieci z cukrzycą typu 1. Choroba ta wymaga regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi małego pacjenta i na tej podstawie oznaczania dawek insuliny – leku pomagającego chorym w prawidłowym funkcjonowaniu ich organizmów.

Smoczek zamiast glukometru

Insulina jest hormonem, który pomaga wprowadzić cukier z pożywienia do komórek i wykorzystać go jako paliwo. Organizmy dzieci z cukrzycą typu 1 nie są w stanie same produkować insuliny, dlatego cukier pozostaje u nich we krwi, gdzie może powodować krótko- i długoterminowe szkody.

Ocena poziomu cukru we krwi to kluczowy element leczenia cukrzycy. Do tej pory rodzice robili to nakłuwając palec dziecka i pobierając próbkę krwi do glukometru. Od teraz igłę może zastąpić specjalny smoczek, który zbiera ślinę, oblicza poziom cukru w ślinie, a zebrane informacje wysyła do urządzenia rodzica.

Bezpieczny i skuteczny

Pierwsze badania smoczka przeprowadzono na dorosłych, potem urządzenie zmodyfikowano tak, aby mogły korzystać z niego małe dzieci.

Smoczek do mierzenia cukru w ślinie zaprojektowano tak, aby miał jak najmniej małych części (ze względów bezpieczeństwa), a główne urządzenia pomiarowe umieszczono w części znajdującej się poza jamą ustną ( gdy dziecko ssie smoczek, ślina jest pompowana do pojemniczka na zewnątrz smoczka).

Pomimo dobrych wyników testów, naukowcy nadal pracują nad jego udoskonaleniem. Chodzi o to, że dorośli przed testami myli zęby, aby nie zaburzyć wyniku, natomiast niemowlęta często mają w buzi resztki jedzenia.

Czytaj: Dziecko chore na cukrzycę. Przyczyny, objawy i diagnoza cukrzycy u dzieci

Cukierkowo - żłobek dla dzieci z cukrzycą przyjmuje podopiecznych

źródło: Webmed

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza