Cukrzyca u dzieci: cukrzyca typu 1, objawy i leczenie

2008-05-14 16:30

Cukrzyca u dzieci zwykle atakuje pociechy między 4 a 6 rokiem życia. Jakie są jej objawy i jakie wdrożyć leczenie? Dzieci częściej chorują na cukrzycę typu 1. Kiedyś nazywana była ona “cukrzycą młodzieńczą”, ponieważ zapadały na nią głównie osoby bardzo młode. Teraz ten podział ulega zatarciu, gdyż wśród dzieci jest coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2. Diabetolodzy wyjaśniają ten fakt zmianami w trybie życia - nasze latorośle mało się ruszają, źle się odżywiają i są coraz bardziej otyłe. A to sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Mały diabetyk
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Cukrzyca u dzieci glukometr i pen
  2. Cukrzyca u dzieci: dieta i ruch wrogiem cukrzycy typu 1
  3. Polecamy wideo: dieta dla cukrzyka

Każdy rodzic obawia się, że problemów zdrowotnych u dziecka, w tym cukrzycy. Przed cukrzycą typu 1 jesteśmy w stanie ochornić nasze dzieci. Dlatego też powinnismy poznać jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Cukrzyca u dzieci glukometr i pen

Cukrzycę typu 1 umownie nazywa się insulinozależną, wiąże się bowiem z koniecznością przyjmowania insuliny w zastrzykach. Do niedawna na samodzielne wstrzykiwanie sobie tego hormonu pozwalano pacjentom, którzy ukończyli 10 lat. Teraz robią to znacznie młodsze dzieci. Mają bowiem do dyspozycji coraz prostsze w obsłudze i coraz doskonalsze:

  • glukometry - urządzenia do badania poziomu glukozy we krwi,
  • wstrzykiwacze insulinowe (tzw. peny - “strzykawki” przypominające wyglądem długopisy, w których łatwo programuje się dawkę leku i którymi bezboleśnie wykonuje się iniekcje),
  • pompy insulinowe - aparaty wielkości telefonu komórkowego, które nosi się np. w kieszeni lub na pasku pod ubraniem. Za pomocą drenu wkłutego w tkankę podskórną brzucha pompa jest na stałe podłączona do ciała pacjenta. Programuje się ją tak, żeby systematycznie - także w nocy - aplikowała do organizmu określoną dawkę krótko działającej insuliny. Jeśli trzeba przyjąć dodatkową porcję leku (tzw. bolus), np. przed większym posiłkiem, wystarczy nacisnąć guziczek na dozowniku.

Jednak żeby można było pozwolić dziecku na taką samodzielność, musi ono najpierw być starannie przeszkolone, a później często kontrolowane przez rodziców. Pory sprawdzania glikemii (czyli poziomu cukru we krwi) i wstrzyknięć insuliny ustala diabetolog opiekujący się dzieckiem.

Dobrze wiedzieć

Cukrzyca typu 2 u dzieci i młodzieży często nie daje na początku żadnych objawów. Trudno więc ją rozpoznać. Jeżeli cukrzyca typu 1 rozwija się powoli - możemy mieć ten sam problem. Jeśli jednak dziecko jest otyłe i pochodzi z rodziny, w której występowały lub występują przypadki cukrzycy - warto porozmawiać z pediatrą o profilaktycznym zbadaniu malcowi poziomu glukozy we krwi. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów cukrzycy u dziecka, jak najszybciej wykonaj mu badania cukru we krwi:

  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • osłabienie,
  • nagła utrata wagi mimo apetytu.

Gdy dziecko chodzi do przedszkola czy szkoły trzeba poinformować opiekunów o jego chorobie i leczeniu. Powinni wiedzieć, jak rozpoznać u dziecka hipoglikemię (zbyt niski poziom cukru u dziecka) i hiperglikemię (za wysokie stężenie cukru we krwi dziecka) oraz co zrobić w takich przypadkach.

Cukrzyca u dzieci: dieta i ruch wrogiem cukrzycy typu 1

Wiadomo, że każde dziecko, nie tylko to z cukrzycą, powinno być na tzw. zdrowej diecie. Jeśli jest za szczupłe, musi dostawać dania o wyższej kaloryczności, a to z nadwagą - o ograniczonej liczbie kalorii. Menu dla małego diabetyka trzeba ustalić z lekarzem lub specjalistą od żywienia. Pamiętajmy, żeby z diety wykluczyć słodycze, natomiast wzbogacić ją w warzywa, niektóre owoce, nabiał i ryby. Mięso - tylko chude. Dzieci zwykle lubią fast foody, czyli frytki, hamburgery, hot dogi. U diabetyków z cukrzycą typu 2 są one bezwzględnie zakazane. Przy cukrzycy typu 1 ten zakaz nie jest tak kategoryczny, bowiem nowoczesne, szybko działające insuliny minimalizują efekt znacznego wzrostu stężenia cukru we krwi po zjedzeniu tych łatwo przyswajalnych węglowodanów. Konieczny bywa jednak dodatkowy zastrzyk.W opanowaniu cukrzycy u dziecka oprócz diety ważny jest też ruch. Zachęcajmy więc dziecko do regularnego wysiłku fizycznego. Jeśli jednak chce ono intensywnie uprawiać jakiś sport - musimy przedyskutować to z diabetologiem. Trening wyczynowy wiąże się z reguły z nieregularnym trybem życia i dietą obfitującą w węglowodany, a tego należy unikać.

Polecamy wideo: dieta dla cukrzyka

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza