Szczepionka Pfizer przeciwko COVID-19 chroni nawet 12-letnie dzieci

2021-04-02 12:39

Badania kliniczne dowiodły, że szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 jest w 100 proc. skuteczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Do tej pory szczepionka była stosowana tylko u osób w wieku 16 lat i starszych.

szczepienia dzieci
Autor: Getty images Wyniki opublikowanych badań dają nadzieję na powrót nastolatków do szkół i normalnego życia społecznego

Wiadomość o skuteczności szczepionki w grupie wiekowej 12-15 lat podał w środę (31 marca 2021) Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Poinformował on, że trzecia faza badań nad szczepionką wykazała jeszcze lepszą skuteczność niż pokazały badania w grupie wiekowej 16-25 lat. To daje nadzieje na to, że młodzież w wieku 12-15 lat po zaszczepieniu będzie mogła wrócić do szkół od nowego roku szkolnego. W najbliższym czasie firma Pfizer i jej niemiecki partner BioNTech rozpoczną starania o dopuszczenie swojej szczepionki w tej grupie wiekowej na rynku amerykańskim oraz europejskim.

Bardzo dobra odpowiedź immunologiczna

W badaniu klinicznym udział wzięło 2260 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jak podano w komunikacie uczestnicy badania po podaniu szczepionki czuli się dobrze, a ewentualne działania uboczne były porównywalne z tymi, które występowały u starszych nastolatków i młodych dorosłych. Co najważniejsze w grupie zaszczepionych 12-15-latków, którzy otrzymali pełne szczepienie szczepionką Pfizer/BioNTech, nie odnotowano żadnego zachorowania na COVID-19.

Przeczytaj: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Trwają badania wśród najmłodszych dzieci

Pfizer i BioNTech poinformowały również o rozpoczęciu badań klinicznych swojej szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Nieco wcześniej takie badania zleciły także amerykański producent szczepionki Moderna, brytyjsko-szwedzka AstraZeneca, a także chiński producent szczepionki Sinovac.

Przeczytaj: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Nasi Partnerzy polecają