Szczepionka Pfizer przeciwko COVID-19 chroni nawet 12-letnie dzieci

2021-04-02 12:39 Aneta Żuchowska
szczepienia dzieci
Autor: Getty images Wyniki opublikowanych badań dają nadzieję na powrót nastolatków do szkół i normalnego życia społecznego

Badania kliniczne dowiodły, że szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 jest w 100 proc. skuteczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Do tej pory szczepionka była stosowana tylko u osób w wieku 16 lat i starszych.

Wiadomość o skuteczności szczepionki w grupie wiekowej 12-15 lat podał w środę (31 marca 2021) Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Poinformował on, że trzecia faza badań nad szczepionką wykazała jeszcze lepszą skuteczność niż pokazały badania w grupie wiekowej 16-25 lat. To daje nadzieje na to, że młodzież w wieku 12-15 lat po zaszczepieniu będzie mogła wrócić do szkół od nowego roku szkolnego. W najbliższym czasie firma Pfizer i jej niemiecki partner BioNTech rozpoczną starania o dopuszczenie swojej szczepionki w tej grupie wiekowej na rynku amerykańskim oraz europejskim.

Bardzo dobra odpowiedź immunologiczna

W badaniu klinicznym udział wzięło 2260 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jak podano w komunikacie uczestnicy badania po podaniu szczepionki czuli się dobrze, a ewentualne działania uboczne były porównywalne z tymi, które występowały u starszych nastolatków i młodych dorosłych. Co najważniejsze w grupie zaszczepionych 12-15-latków, którzy otrzymali pełne szczepienie szczepionką Pfizer/BioNTech, nie odnotowano żadnego zachorowania na COVID-19.

Przeczytaj: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Trwają badania wśród najmłodszych dzieci

Pfizer i BioNTech poinformowały również o rozpoczęciu badań klinicznych swojej szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Nieco wcześniej takie badania zleciły także amerykański producent szczepionki Moderna, brytyjsko-szwedzka AstraZeneca, a także chiński producent szczepionki Sinovac.

Przeczytaj: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE