Przyciąga dobrobyt i gwarantuje spokój rodzinie. Zamiast dodać do zupy, postaw na parapecie

2023-09-12 14:07

Ta niepozorna roślina znajduje się praktycznie w każdym polskim domu. Problem w tym, że zamiast zdobić parapety, stosowana jest głównie w kuchni. Tymczasem okazu się, że warto kupić chociaż jedną doniczkę, bowiem małemu drzewku przypisuje się magiczne właściwości.

Przyciąga dobrobyt i gwarantuje spokój rodzinie. Zamiast dodać do zupy, postaw na parapecie
Autor: Getty Images Przyciąga dobrobyt i gwarantuje spokój rodzinie. Zamiast dodać do zupy, postaw na parapecie

Wawrzyn szlachetny, bo o nim mowa, to nic innego jak drzewko laurowe. Roślina, którą od wieków utożsamiano z magicznym działaniem. W Polsce stosowana jest przede wszystkich jako przyprawa. Suszone liście dodawane są do zup i sosów. W okresie wiosenno-letnim liście laurowe zyskują jeszcze jedną przydatną funkcję - ich charakterystyczny zapach jest doskonałym sposobem na odstraszanie owadów.

Liście laurowe mają w domu jeszcze jedno wykorzystanie — skutecznie odstraszają mole spożywcze. Aby pozbyć się ich z szafek kuchennych, warto dokładnie przejrzeć wszystkie zapasy mąki i sypkich produktów, w których mogą gnieździć się mole (także herbaty!) i rozłożyć w szafkach suche listki laurowe. Mole nie lubią ich zapachu, powinny więc dość szybko zniknąć z kuchni.

Gdzie jednak magia, o której mowa?

Drzewko laurowe chroni przed złą energią

W starożytnej Grecji uważano, że wawrzyn ma moc oczyszczania przestrzeni ze złej energii, a także zdejmowania złych uroków i klątw. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy można skorzystać z drzewka laurowego jak z talizmanu.

Wieńce z liści laurowych kojarzą nam się ze zwycięstwem. Wieszano je na szyjach maratończyków na znak zwycięstwa, stosowano w domach do odpędzenia złych mocy. Suszone liście laurowe wkładano pod poduszki, by odpędzały złe sny i duchy, które nękają ludzi w nocy. Wierzono również, że jeśli ktoś posadzi drzewo laurowe obok domu, uchroni je od piorunów.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Liście laurowe przyciągają dobrobyt i spokój

Co więcej, liściom wawrzynu przypisuje się również powodzenie i dobrobyt. Warto włożyć je więc do portfela, by nigdy nie był pusty. Jeśli jesteśmy przesądni i boimy się problemów finansowych, powinniśmy w portfelu obok grosika na szczęście nosić liście wawrzynu.

Z koeli uspokajające działanie liści laurowych potwierdzają też ci, którzy je... palą. Wystarczy pokruszyć kilka listków na mały spodeczek, a następnie je podpalić. Wdychanie dymu, który unosi się ze spalonych liści, ma podobno działanie uspokajające i wyciszające.

Wawrzyn szlachetny w doniczce

Drzewko laurowe można uprawiać w doniczce w mieszkaniu lub na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, że to duża roślina, która może osiągnąć nawet 3 metry. Lepiej sprawdzi się zatem w dużych domach lub mieszkaniach niż w typowych małych M2 w bloku. Nie ma ona wielkich wymagań — lubi półcień i delikatną wilgoć, dlatego jeśli zdecydujemy się na to, by je uprawiać, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.

Czytaj: Jakich roślin unikać w pokoju dziecięcym?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza