„Tajemnicze niemowlę” spod gruzów po 54 dniach odnalazło mamę. Wzruszające spotkanie

2023-04-05 10:54

Tureckie Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej poinformowało o niezwykłym spotkaniu, do którego doszło w sobotę 1 kwietnia. Po 54 dniach od tragicznego trzęsienia ziemi w tym kraju matka w końcu mogła przytulić swoją kilkumiesięczną córkę, którą znaleziono pod gruzami. Wcześniej było to niemożliwe, ponieważ nie znana była tożsamość „tajemniczego niemowlęcia”.

„Tajemnicze niemowlę” 5 dni spędziło pod gruzami. Wzruszające spotkanie z mamą po 54 dniach od trzęsienia ziemi
Autor: Twitter @buyukamasya „Tajemnicze niemowlę” 5 dni spędziło pod gruzami. Wzruszające spotkanie z mamą po 54 dniach od trzęsienia ziemi

3-miesięczna Vetin przez tureckie media została nazwana "cudownym dzieckiem". Dziewczynkę po 5 dniach od trzęsienia ziemi wyciągnięto spod gruzów zawalonego budynku w tureckiej prowincji Hatay. W jej pobliżu nie odnaleziono nikogo z jej rodziny. Dziewczynka bezpośrednio z rąk ratowników trafiła do szpitala, gdzie próbowano ustalić jej tożsamość. Udało się to dopiero po wykonaniu testów DNA.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

„Tajemnicze niemowlę” po 54 dniach w końcu ramionach mamy

Władze poinformowały, że dziewczynka jest zdrowa i nie doznała żadnych obrażeń. Pielęgniarki nazwały ją "gizem bebek" co oznacza "tajemnicze dziecko". Niemowlę początkowo było leczone w szpitalu w Adanie. Po czym samolotem prezydenckim została przewieziona do placówki w Ankarze. Gdy testy DNA pozwoliły ustalić, że matką dziewczynki jest Yasemin Begdas leczona w szpitalu w Adanie, Vetin przetransportowano z powrotem do Adany.

1 kwietnia po 54 dniach kobieta i córeczka w końcu się spotkały. Dziewczynka została przekazana mamie przez Deryę Yanık, ministrę Rodziny i Opieki Społecznej. Zdjęcia matki tulącej w ramionach malutką Vetin obiegły światowe media. Emocje, jakie rysują się na twarzy szczęśliwej mamy są nie do opisania.

Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej poinformowało, że ojciec dziewczynki i jej dwaj bracia zginęli w kataklizmie.

Do trzęsienia ziemi w południowej Turcji i północnej Syrii doszło 6 lutego 2023 roku. Jego siła była potężna – wyniosła 7,8 stopni w skali Richtera. Doszło do zawalenia tysięcy budynków mieszkalnych, które stały się śmiertelną pułapką dla ludzi. Z danych tureckiego Urzędu Zarządzania Kryzysowego (AFAD) tylko w samej Turcji zginęło ponad 44 tys. osób.

Przeczytaj także: By przeżyć, piła własne mleko. Matka z 10-dniowym noworodkiem wydobyta spod gruzów