Wideo pokazuje, co się dzieje w macicy w trakcie porodu. "Ciało kobiety jest niesamowite"

2023-04-04 14:11

Niezwykłym filmikiem, który pokazuje, jak wygląda poród od środka, podzieliła się w mediach społecznościowych fizjoterapeutka Agnieszka Markowska. Na krótkim nagraniu widać, jak dziecko układa się w łonie matki na różnych etapach porodu. "Ciało kobiety zostało zaprojektowane jako idealna kapsuła dla dziecka" – piszą zachwyceni internauci.

Tak wygląda „wędrówka” dziecka przez drogi rodne. Fizjoterapeutka pokazała niesamowitą animację
Autor: Getty images/ Instagram @physiocity Tak wygląda „wędrówka” dziecka przez drogi rodne. Fizjoterapeutka pokazała niesamowitą animację

Nawet jak już mamy za sobą poród naturalny, nie wiemy tak naprawdę, wyglądają narodziny z perspektywy dziecka. To, co dzieje się „w środku” w trakcie akcji porodowej to dla nas wielka tajemnica. Na szczęście z pomocą przychodzi współczesna technologia. Animacje komputerowe pozwalają na wierne odtworzenie fizjologii porodu naturalnego.

Jak przygotować plan porodu?

Fizjoterapeutka pokazała, jak wygląda poród z perspektywy dziecka

Filmik udostępniła fizjoterapeutka Agnieszka Markowska na swoim instagramowym profilu @markowska_fizjo za profilem @physiocity, opatrując go własnym komentarzem: "Ciężko sobie wyobrazić ułożenie dziecka oraz moment porodu - prawda? Film w rewelacyjny sposób pokazuje animację, jak ciało kobiety się zachowuje oraz dziecko wychodzi na świat".

Na filmiku widać, jak dokładnie wygląda cała wędrówka dziecka na każdym etapie akcji porodowej. Widzimy także, jak ciało kobiety zmienia się i toruje maluszkowi drogę na świat. Szyjka macicy zaczyna się stopniowo rozwierać, umożliwiając przemieszczanie się główki dziecka w dół. Sam maluszek również wykonuje niemałą pracę, by móc przyjść na świat. Jego ciało umiejętnie obraca się na różnych etapach porodu, co dokładnie widać na animacji.

Internauci byli pod wrażeniem nagrania: „To się nazywa prawdziwa biologia człowieka i wiedza naukowa”, „Ciało kobiety jest absolutnie niesamowite”, „To wyjaśnia budowę układu kostnego u kobiet. Całkowicie budząca podziw mechanika. Ewolucja istot żywych”, „Bóg uczynił wszystko doskonałym”, "Ciało kobiety zostało zaprojektowane jako idealna kapsuła dla dziecka".