Te mamy przeżyły dramat, teraz ostrzegają innych. "Nie dawajcie popcornu małym dzieciom"

2022-10-19 10:12

Wielu rodziców wciąż o tym nie pamięta. Nawet kilkulatki, które radzą sobie z różnym rodzajem żywności, mogą zakrztusić się popcornem. Te mamy przytaczają historie swoich dzieci, które przeszły przez nagłe operacje, a później przez długie miesiące leczenia właśnie z powodu tej pozornie niewinnej przekąski. Eksperci radzą, by podawać ją dopiero po 5. roku życia.

popcorn małe dziecko
Autor: Getty Images/ Instagram @cprkids Do jakiego wieku dzieci nie powinny jeść popcornu?

Popcornu nie należy podawać dzieciom poniżej 5. roku życia - od lat grzmią o tym medycy. Jak pokazują te historie - wciąż mówi się o tym za mało.

Jesień i chłodne, deszczowe dni oznaczają jedno - więcej czasu spędzanego przed ekranem. Wiele rodzin wieczorami i w weekendy włącza bajki kinowe i zasiada do wspólnego seansu. A skoro kino, to⁠ przydałby się popcorn. Tak, ale nie dla małych dzieci. Ryzyko zachłyśnięcia się i zadławienia jest dla nich zbyt wysokie i niesie za sobą poważne konsekwencje, a nawet ryzyko śmierci.⁠

Przeczytaj: Co dzieje się w ciele dziecka, gdy połknie baterię? Mama pokazała wstrząsający eksperyment [WIDEO]

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Dowiedz się: Coraz więcej wypadków przez popularne zabawki. W razie połknięcia, dziecko czeka pilna operacja

Nie popełniaj błędu tych rodziców

O przypadkach dzieci, dla których jedzenie popcornu skończyło się bardzo źle przypominają ratownicy medyczni z instagramowego profilu @CPRkids. Te mamy zgłosiły się do nich, by rozpowszechnili ich historie. 

Ich opowieści pokazują, że nawet duże dzieci, które radzą sobie z różnymi rodzajami pokarmu, akurat popcornu jeszcze nie powinny jeść. Jedną z nich jest przypadek 4-letniego Nasha z 2019 roku, który potrzebował pilnej operacji w wyniku przedostania się popcornu do płuc.⁠

Popcorn powinien być dla maluchów niedostępny. Nawet jeśli jesteśmy obok i chcemy dać im go spróbować, może wydarzyć się tragedia. Tak właśnie zrobiła mama dwójki dzieci - Lakynn Dockers, której 15-miesięczny syn Briar ledwo uszedł z życiem po tym, jak po raz pierwszy zjadł popcorn. 

O swoim przypadku ratownikom opowiedziała też bloggerka „Oh So Busy Mum”. Jej córka w 2020 roku zakrztusiła się popcornem, gdy miała 3 lata. Przez rok musiała co tydzień odwiedzać lekarza i wykonywać badania czynności płuc.⁠ Minęły lata zanim doszła do etapu, w którym nie potrzebuje sterydów wziewnych, przyjęć do szpitala i regularnych inhalacji przy przeziębieniach, nawet tych bardzo delikatnych.

A ty, w jakim wieku po raz pierwszy podałaś dziecku popcorn?

Sprawdź: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy