Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

2017-07-03 11:23 lek. Tomasz Nęcki
inhalacja-na-kaszel
Autor: thinkstockphotos.com

Inhalacje na kaszel to coraz popularniejsza forma leczenia tej dolegliwości. Inhalacje na kaszel wykonywać można z wykorzystaniem środków naturalnych (np. ziół), jak i z użyciem leków wykrztuśnych. Kaszel – zarówno suchy, jak i mokry – można leczyć przy pomocy leków doustnych, ale i poprzez terapię wziewną. Ogólnie inhalacje na kaszel są bezpieczne, ale ostrożność trzeba zachować chociażby u dzieci. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, co rodzice powinni wiedzieć o inhalacjach na kaszel.

Inhalacje są jedną z technik leczenia wziewnego, także w przypadku kaszlu – na drodze inhalacji możliwe jest dostarczenie różnych substancji, w formie aerozolu, do wnętrza dróg oddechowych. Ten sposób podawania leków służy leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego – inhalacje znajdują zastosowanie np. u chorych na astmę, na mukowiscydozę czy u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Podawanie leków w postaci aerozolu może bowiem zarówno łagodzić duszność, jak i zmniejszać natężenie dręczącego pacjentów kaszlu.

Posłuchaj, jak wykonywać i kiedy stosować inhalacje na kaszel. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jak robić inhalacje na kaszel?

Inhalacje na kaszel można przeprowadzać zarówno z wykorzystaniem gotowych preparatów farmaceutycznych, jak i z użyciem środków naturalnych, którymi są np. różnego rodzaju zioła. Istotne jest jednak to, aby uważnie dobierać stosowane preparaty – inne są bowiem inhalacje na kaszel suchy, a inne na kaszel mokry. Dobór substancji do inhalacji zależny jest też od tego, kto będzie wdychał leczniczy aerozol – inne środki podaje się bowiem dzieciom, a inne osobom dorosłym.

Inhalacje na kaszel: leczenie suchego kaszlu

W przebiegu suchego kaszlu najbardziej dokuczliwe dla pacjentów jest zazwyczaj to, że jego napady w ogóle się pojawiają – a napady takie potrafią być wyjątkowo uciążliwe, zdarzać się także może, że przez suchy kaszel pacjent nie może spać. Inhalacje na suchy kaszel powinny przede wszystkim nawilżać podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych. W tym celu do inhalacji wykorzystuje się przede wszystkim substancje naturalne – pomocne może być wdychanie np. naparu z rumianku czy z rozmarynu, a także wdychanie par preparatów soli morskiej.

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Inhalacje na kaszel: leczenie mokrego kaszlu

Kaszel mokry związany jest z odkrztuszaniem jakiejś wydzieliny – może ona mieć charakter śluzowy, jak i ropny. W przypadku tego rodzaju kaszlu oddziaływania lecznicze skupiają się na tym, aby ułatwić pacjentowi odkrztuszanie. Z tego względu inhalacje na kaszel mokry można przeprowadzać z wykorzystaniem tzw. mukolityków, czyli leków rozrzedzających wydzielinę – przykładem takiej substancji jest ambroksol.

Podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, inhalacje na kaszel mokry można wykonywać również z wykorzystaniem naturalnych środków o działaniu pobudzającym usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. W tej sytuacji skorzystać można z inhalacji:

  • z naparów ziołowych (przygotowanych np. z tymianku, podbiału czy kopru włoskiego),
  • z olejków eterycznych (np. z olejku sosnowego czy eukaliptusowego).

Inhalacje na kaszel: zachowaj ostrożność u dziecka

Inhalacje ogólnie uważane są za bezpieczną metodę leczenia kaszlu, warto jednak pamiętać o tym, że i tak szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przeprowadzania inhalacji u dzieci. Zasadniczo głównym przeciwwskazaniem do inhalacji jest uczulenie pacjenta na substancję, która miałaby podlegać inhalowaniu. Dzieci stanowią szczególnie wrażliwą populację pacjentów i istnieje u nich stosunkowo duże ryzyko, że inhalacje preparatami ziołowymi – zamiast doprowadzić do złagodzenia kaszlu – tylko go nasilą.

Jeżeli lekarz zaleci dziecku stosowanie leków drogą wziewną, to wtedy rzeczywiście należy podążać za zaleceniami specjalisty. Z kolei w przypadku, gdy rodzice sami rozważają zastosowanie inhalacji z ziół u swojego dziecka, to przed dokonaniem tego najkorzystniej jest się jednak skonsultować z lekarzem – znający dziecko pediatra będzie najprawdopodobniej w stanie powiedzieć, czy dane zioła lub olejki rzeczywiście mogą być bezpiecznie zastosowane do inhalacji na kaszel u dziecka.

Inhalacje na kaszel: jak je przeprowadzać?

Domowe inhalacje na kaszel przeprowadza się tak naprawdę stosunkowo łatwo. Jeśli nie masz inhalatora nic nie szkodzi. Potrzebne są do tego miska oraz ręcznik. Do miski wprowadza się środek do inhalacji (np. napar z któregoś ze wspomnianych ziół czy podgrzany roztwór soli morskiej) i następnie – przez 5 do 10 minut – należy spokojnie i powoli oddychać. Wymieniony wcześniej ręcznik służy temu, aby okryć głowę i miskę – ma to za zadanie sprawić, aby mniej leczniczych par omijało drogi oddechowe pacjenta. Wyraźnie trzeba tutaj nadmienić to, że temperatura substancji do inhalacji nie może być zbyt wysoka. Wdychanie gorącego naparu mogłoby bowiem nie zmniejszyć natężenie kaszlu, a jedynie skutkować podrażnieniem, a czasami nawet oparzeniem, dróg oddechowych – z tego właśnie względu roztwór służący inhalacji powinien być po prostu ciepły.

Inhalacje - trzeba być ostrożnym (ryzyko oparzeń!)

Ryzyka oparzeń podczas inhalacji na kaszel nie ma natomiast wtedy, kiedy terapia wziewna przeprowadzana jest z użyciem nebulizatora. Jest to urządzenie przeznaczone typowo do wykonywania inhalacji. Na drodze nebulizacji podawać można pacjentom różne leki – nie tylko wykrztuśne, takie jak ambroksol, ale i preparaty służące m.in. łagodzeniu objawów astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Oprócz nich, przy pomocy nebulizatora można wykonywać również i inhalacje z soli fizjologicznej. Zaletą nebulizacji jest chociażby to, że cząsteczki leków przez nie rozpraszanych mają odpowiednie rozmiary, dzięki czemu docierają one do docelowych rejonów dróg oddechowych. Inhalacje z użyciem nebulizatora są bezpieczne i można stosować je u dzieci – zakup takiego urządzenia można rozważyć szczególnie wtedy, kiedy pociecha często zmaga się z napadami kaszlu czy też wtedy, gdy dziecko cierpi na jakieś przewlekłe schorzenie układu oddechowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE