Te objawy mogą świadczyć o zatruciu sinicami u dziecka. Łatwo się pomylić

2023-07-12 9:42

Sinice to cyjanobakterie, występujące w Bałtyku i w zbiornikach wodnych, które mogą doprowadzić do groźnego zatrucia. Niebezpieczne jest nie tylko kąpanie się w skażonej wodzie, ale i samo wdychanie toksyn. Jak rozpoznać zatrucie sinicami u dziecka?

Sinice zakwitły w Bałtyku
Autor: Getty Images Sinice mogą doprowadzić do zatrucia toksynami

Sinice to groźne bakterie, które są odporne na wysokie temperatury i zasolenie, przez co mogą rozwijać się niemal w każdych warunkach. Co roku w mediach pojawiają się informacje o sinicach w Bałtyku, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak groźne dla człowieka są te bakterie. Zatrucie nimi może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. do niewydolności wątroby czy paraliżu mięśni.

Czym są sinice?

Sinice to bakterie z gatunku cyjanobakterii, samożywne organizmy, których wyróżnia się niemal 2,5 tysiąca. Do ich zakwitu dochodzi najczęściej na skutek wysokich temperatur. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą występować w morzach, jeziorach, stawach, rzekach, a nawet w kanalizacji. Stanowią zagrożenie dla człowieka, ponieważ wytwarzają cyjanotoksyny, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Objawy zatrucia sinicami

W zbiornikach wodnych, w których dochodzi do zakwitu sinic, nie wolno się kąpać. Najlepiej również nad nimi nie przebywać, ponieważ do zatrucia może dojść także na skutek wdychania skażonego powietrza. W Polsce często dochodzi do zatrucia również na skutek spożycia ryb, które zostały wyłowione ze skażonej wody.

Jeśli w czasie urlopu dowiemy się, że w danym miejscu zakwitły sinice, powinniśmy zrezygnować z kąpieli, a także uważnie obserwować członków rodziny. Objawy zatrucia sinicami mogą być mylące. Najczęściej są to:

  • osłabienie
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • świąd skóry
  • bóle brzucha
  • duszności
  • zapalenie płuc
  • zawroty głowy

W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza lub do szpitala.

Jak rozpoznać sinice?

Zanim wybierzemy się na plażę czy nad jezioro, dobrze jest poszukać komunikatów, czy w danym miejscu można się kąpać i czy nie doszło tam do zakwitu sinic. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi serwis kąpieliskowy, w którym można znaleźć wszystkie aktualne informacje.

Dobrze jest też obserwować wodę. Jeśli kwitną sinice, najczęściej przybiera ona charakterystyczny zielonkawy lub zielono-szary odcień. Woda jest także mętna, widać na niej pływające kożuchy, może mieć nieprzyjemny zapach. W takim przypadku należy zrezygnować z kąpieli.

Czytaj: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza