Bóle brzucha u dzieci - dlaczego dziecko może boleć brzuszek?

2016-12-28 12:21

Bóle brzucha u dzieci mogą mieć różne podłoże, często zaskakują samych pediatrów i są źródłem niepokoju dla rodziców. Co więcej bóle brzucha są codziennością i mają szeroki zakres przyczyn. Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci? Jak leczyć bóle brzucha i kiedy udać się do pediatry?

Bóle brzucha u dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Bóle brzucha u dzieci zawsze wywołują niepokój u rodziców. Zazwyczaj nie zagrażają życiu dziecka i nie wymagają natychmiastowej hospitalizacji, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy zachować wyjątkowej czujności i zgłosić się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Dlaczego dziecko boli brzuszek?

Sprawdź również: Klendarz rozwoju dziecka

Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Spis treści

 1. Przyczyny bólu brzucha u dzieci
 2. Diagnostyka bólu brzucha u dzieci
 3. Lokalizacja bólu brzuszka
 4. Jakie leki stosować na ból brzucha u dzieci?
 5. Kiedy z bólem brzucha trzeba się udać do lekarza?
Rotawirusy

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci, które najczęściej nie wiążą się z koniecznością interwencji chirurgicznej zalicza się: dyspepsję( niestrawność), nieżyt żołądkowo - jelitowy, anginę, zaparcia, zakażenie pasożytnicze, refluks żołądkowo – przełykowy, chorobę wrzodową, kolkę niemowlęcą, alergię pokarmową, zakażenie dróg moczowych, kolkę nerkową czy wreszcie infekcję układu oddechowego.

Diagnostyka bólu brzucha u dzieci

Diagnostykę zawsze rozpoczyna się od szczegółowo zebranego wywiadu. Należy zadać wiele pytań, pomocne mogą być: Kiedy pojawiły się objawy? Co nasila, a co łagodzi dolegliwości, czy bóle mają związek z posiłkiem? Które pokarmy powodują dolegliwości, a które nie? Czy dolegliwości mają swój rytm (czy boli o stałych porach, jeśli tak, to o jakich?).

Czy występują biegunki? Czy stolec zawiera śluz lub ślad krwi? Czy w rodzinie występowały choroby przewodu pokarmowego, jeśli tak, to u kogo i jakie? Czy dziecko prawidłowo się rozwija (siatki centylowe wzrostu, masy ciała, osiągnięcia szkolne), czy bierze jakiekolwiek leki na stałe, czy choruje na coś przewlekle, czy było hospitalizowane, zwłaszcza z  powodu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego?

Czy była już wcześniej prowadzona diagnostyka w kierunku bólów brzucha? Jakie badania wykonano i jakie były wyniki? Czy interpretował je lekarz i coś zalecił?

Lokalizacja bólu brzuszka

Lokalizacja i charakter bólu brzucha może nasunąć lekarzowi właściwą diagnozę. W zapaleniu wyrostka robaczkowego ból lokalizuje się najpierw w okolicy pępka, a potem przenosi się do prawego dołu biodrowego.

Jeśli mamy do czynienia z refluksem żołądkowo – przełykowym ból najczęściej lokalizuje się w nadbrzuszu środkowym i ma związek z posiłkiem. W przypadku nieżytu żołądkowo – jelitowego ból lokalizuje się w okolicy żołądka; w przypadku kamicy nerkowej w okolicach nerek i może promieniować do pachwin.

W przypadku kolki jelitowej u niemowląt brzuch jest wzdęty, a dziecko niespokojne. To tylko nieliczne przykłady jak lokalizacja i charakter bólu może podsunąć rozpoznanie, również rodzicom.

Czytaj również: Mamo, boli mnie brzuch: jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?

Gdzie boli wyrostek? Jak rozpoznać zwykły ból brzucha od bólu wyrostka?

Jakie leki stosować na ból brzucha u dzieci?

Do dostępnych na rynku leków na ból brzucha dostępnych bez recepty, a więc w zasięgu ręki rodziców zalicza się paracetamol, ibuprofen i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, leki spazmolityczne – drotaweryna, leki zmniejszające napięcie mięśni gładkich – hioscyna oraz szereg innych preparatów.

Pamiętajmy jednak o właściwym dawkowaniu (które jest dostępne na ulotce) oraz o przeciwwskazaniach do podawania leków. Warto również zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Rodzic może rozpocząć leczenie w domu, ale jeśli ból brzucha u dziecka nie ustępuje, a wręcz się nasila i rodzic nie może znaleźć przyczyny tego bólu, wart udać się do lekarza, który pogłębi wywiad, zleci odpowiednie badania diagnostyczne i postawi właściwą diagnozę.

Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdyż czasem zwłoka w rozpoznaniu choroby i włączenia odpowiedniego leczenia może odbić się niekorzystnie na zdrowiu dziecka.

Kiedy z bólem brzucha trzeba się udać do lekarza?

Wyróżniamy tak zwane „czerwone flagi”, to znaczy objawy niepokojące, po wystąpieniu których zawsze trzeba udać się do lekarza. Zalicza się do nich:

 • ból brzucha budzący dziecko w nocy,
 • biegunka z domieszką krwi lub śluzu,
 • ból promieniujący do pleców albo kończyn dolnych,
 • dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób przewodu pokarmowego,
 • zmniejszenie masy ciała dziecka lub zahamowanie zwiększania masy ciała,
 • objawy ogólne towarzyszące bólowi brzucha takie jak wysoka gorączka, bóle stawów.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza