Te objawy to czerwone flagi. Tak ujawnia się nowotwór u dzieci

2023-09-11 13:56

Nowotwory dziecięce objawiają się inaczej u dzieci niż u osób dorosłych. Na jakie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę i kiedy należy wybrać się z dzieckiem do pediatry?

Nowotwór u dzieci
Autor: Getty Images Nowotwór u dzieci może objawiać się nietypowo, np. przez nawracające gorączki.

Nowotwory dziecięce rozwijają się znacznie szybciej niż u osób dorosłych, dają też inne objawy. Z tego względu rodzice powinnni zwracać baczniejszą uwagę na maluchy i reagować zawsze, gdy intuicja podpowiada im, że dzieje się coś niedobrego.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Nowotwory dziecięce rozwijają się szybko

Co roku diagnozuje się około 1200 przypadków nowotworów dziecięcych. Najczęściej w dość zaawansowanym stadium, ponieważ nowotwory te rozwijają się inaczej niż u osób dorosłych. "W zależności od rodzaju nowotworu tempo jego rozwoju może się różnić, jednak zazwyczaj u dzieci komórki chorobowe namnażają się znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Często okazuje się, że w momencie diagnozy choroba jest już w zaawansowanym stadium" - powiedziała prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Nietypowe objawy nowotworów u dzieci

Do nietypowych objawów chorób nowotworowych u dzieci należą:

  • przedłużające się gorączki o nieustalonym pochodzeniu
  • przedłużający się kaszel
  • bóle, które nie ustępują i nie mają określonego podłoża
  • problemy z oddawaniem moczu

Na jakie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę?

Jeśli dziecko skarży się na ból nie wiadomo jakiego pochodzenia, który nie ustępuje pomimo upływu czasu i podawania leków, trzeba to jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Może się okazać, że dziecko cierpi, ponieważ ma guza kości. Jak apelują lekarze, takie objawy mogą wskazywać na obecność mięsaków.

"Istotne jest, aby pediatrzy i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej byli świadomi objawów nowotworów dziecięcych i w razie wątpliwości kierowali swoich pacjentów na dalsze badania. Wykonanie RTG lub USG usprawni proces diagnozy nowotworu i pozwoli na szybsze skierowanie pacjenta do specjalisty" - tłumaczy prof. Anna Raciborska.

Warto pamiętać, że zawsze, gdy rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia jego malucha, powinien udać się na kontrolę do pediatry. Najlepiej, by był to lekarz prowadzący dziecko, ponieważ zna je najlepiej i będzie w stanie wychwycić nieprawidłowości.

Czytaj: Jak szybko wykryć niebezpieczne choroby u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza