Ten kod na recepcie uprawnia do darmowych leków. Lepiej zapamiętaj

2023-06-06 13:33

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy kod, który będzie pojawiał się na receptach. To skrót "DZ". Co on oznacza i kto będzie mógł skorzystać z nowych uprawnień?

Dziewczynka przyjmuje syrop
Autor: GettyImages Kod "DZ" na recepcie uprawnia do darmowych leków

Wprowadzenie darmowych leków to część nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Po zmianie przepisów prawo do darmowych leków zyskają seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia (a nie 75. rok życia jak było dotąd) oraz dzieci do 18. roku życia.

Nowy kod na receptach

W związku z nowelizacją ustawy na receptach pojawi się nowy kod - "DZ". Będzie on oznaczał prawo do bezpłatnego zakupu leków dla dzieci czy seniorów po 65. roku życia.

"Wprowadza się kod uprawnienia dodatkowego, który będzie wpisywany na recepcie, i który będzie podstawą możliwości skorzystania przez świadczeniobiorcę przed ukończeniem 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia, z uprawnienia do bezpłatnych niektórych refundowanych leków, środków lub wyrobów" - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Od kiedy będzie można kupić darmowe leki dla dzieci?

Wprowadzenie bezpłatnych leków zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie maja podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii zapowiada, że ustawa trafi do Sejmu jeszcze w tej kadencji. Jeśli to się uda, to być może darmowe leki dla dzieci będą dostępne już od września.

Nie wszystkie leki będą darmowe

Refundacją zostanie objęta część leków, a nie wszystkie, które możemy kupić w aptekach. Jak zapowiedział resort, trwają prace, by na liście leków znalazły się ponad 4000 pozycji. Celem ustawy jest zwiększenie dostępności zweryfikowanych i sprawdzonych leków dla najuboższych.

Czytaj: Jakie leki będą darmowe? Wiceminister wymienia, a lekarze komentują