Ten talerzyk pokazuje, dlaczego powinnaś oszczędzać się w połogu. 22 cm to nie przelewki

2023-08-22 12:59

Choć lekarze i położne jak mantrę powtarzają, że w okresie połogu kobiety powinny się oszczędzać, nie każda z nas chce tego słuchać. Nawet jak poród przebiegł bez komplikacji i czujesz się dobrze, lepiej weź sobie do serca ich rady. To zdjęcie talerzyka powie ci, dlaczego to takie ważne.

Ten talerzyk pokazuje, dlaczego powinnaś oszczędzać się w połogu. 22 cm to nie przelewki
Autor: Getty images/ FB @Labor of Love - Lancaster, PA Ten talerzyk pokazuje, dlaczego powinnaś oszczędzać się w połogu. 22 cm to nie przelewki

Aby zrozumieć, jak długą drogę w rekonwalescencji pokonują kobiety po porodzie, Facebookowy profil @Labor of Love opublikował zdjęcie typowego talerzyka papierowego. Średnica standardowego 22-centymetrowego (8,6-calowego) talerzyka to bowiem także średnica przeciętnego ludzkiego łożyska.

Po porodzie, gdy łożysko zostanie wydalone z organizmu, w miejscu, w którym było przyklejone do macicy pozostaje ogromna rana. Ma ona wielkość właśnie takiego talerzyka. Z uwagi na swoje rozmiary i umiejscowienie (wewnętrzna część macicy) goi się wolno – 4-6 tygodni (tyle ile trwa połóg). Procesu tego nie da się przyśpieszyć. Można go tylko wspierać oszczędnym trybem życia.

"Zamiast radości czujemy rozczarowanie: porodem, samą sobą". Ola Żebrowska bez tabu o połogu

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Odpoczywaj w połogu. Nie bój się prosić o wsparcie

„Po urodzeniu dziecka matkom mówi się, aby odpoczywały przez co najmniej 4-6 tygodni. Są ku temu dobre powody! Jednym z tych powodów jest to, że po urodzeniu dziecka matki pozostają z raną w środku macicy, do której przyczepione było łożysko. Całkowite zagojenie tej rany zajmuje co najmniej 4-6 tygodni. W tym czasie nadal jest podatna na infekcje i krwotoki” – czytamy we wpisie.

Nawet jeśli poród siłami natury przebiegł bez komplikacji i mama czuje się dobrze, nadal powinna oszczędzać się w pierwszych tygodniach po porodzie. Niestety, jak podkreśla autorka posta, wiele kobiet nie robi tego, bo nie wie, dlaczego to takie ważne.

„Uważam, że problem nie polega na tym, że lekarze nie mówią mamom, żeby odpoczywały przez te pierwsze kilka tygodni (przynajmniej mi powiedziano), ale na tym, że nie mówią im dlaczego powinny odpoczywać” – podkreśliła.

Bliscy kobiet często też nie są tego świadomi i nie wychodzą z propozycją wsparcia. Tymczasem mamom po porodzie należy się spokój i pomoc ze strony bliskich.

Niektóre harde mamy wymagają nawet przysłowiowego „kubła zimnej wody” od rodziny, by nie przesadzały z wysiłkiem w okresie połogu.

Powody, przez które kobiety po porodzie nie odpoczywają tak jak powinny, mogą być jak widać różne. Najważniejsze jednak to w końcu wziąć sobie do serca wskazania lekarskie i dać sobie czas na powrót do formy. Niezbędny jest także silny system wsparcia ze strony bliskich (rodziny i przyjaciół) oraz współodpowiedzialność za dziecko ze strony partnera.

10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza