POŁÓG: 9 rzeczy, o których powinnaś pamiętać po porodzie

2014-08-05 15:34 Agnieszka Roszkowska

Krocze to ten rejon ciała, który podczas porodu drogami natury najbardziej ucierpiał i dotkliwie daje się we znaki w czasie połogu. Podpowiadamy, jak dbać o krocze po porodzie, aby szybko się zagoiło i było jak najmniej bolesne.

Krocze to bardzo intymny fragment ciała: znajduje się między wejściem do pochwy a odbytem. I ten niezwykle intymny i wrażliwy obszar podczas porodu jest najbardziej narażony na urazy, bo musi wytrzymać ogromny napór rodzącej się główki dziecka. Jest on tak duży, że krocze czasami pęka lub zostaje nacięte, często trzeba tam założyć szwy. Po porodzie krocze jest obolałe i przysparza dyskomfortu. Nie dość, że okolica jest opuchnięta, to jeszcze są tam rany, które utrudniają siedzenie, poruszanie się, oddawanie moczu, a w dodatku zwiększają ryzyko infekcji. Właściwa pielęgnacja krocza to jedno z najważniejszych zadań w połogu. Podpowiadamy, jak to robić.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE