Groźny metapneumowirus rośnie w siłę. Pediatra wylicza 5 najważniejszych objawów

2023-06-09 11:44

Znany jest dopiero od 50 lat, ale ostatnie badania wykazały, ze to on odpowiada za większość infekcji układu oddechowego u dzieci, diagnozowanych dotąd jako "o nieznanym podłożu". To ludzki metapneumowirus, który tej wiosny wykryto u 11 proc. hospitalizowanych dzieci.

Dziecko na rękach mamy kaszle i płacze
Autor: GettyImages Groźny metapneumowirus rośnie w siłę. Pediatra wylicza 5 najważniejszych objawów

11 proc. - wydaje się, że to niedużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że rok wcześniej przypadków ludzkiego metapneumowirusa (HMPV) było o 36 proc. mniej - zapala się czerwona lampka. Naukowcy twierdzą, że wirus ten atakuje coraz częściej i jest, niestety, tak samo groźny jak RSV, które w tym roku było przyczyną wielu hospitalizacji wśród dzieci i osób starszych.

Spis treści

  1. Jeden z trójki najgroźniejszych 
  2. Nikt o nim nie słyszał
  3. Objawy i leczenie HPMV
Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Jeden z trójki najgroźniejszych 

O ludzkim metapneumowirusie jest głośno od kilku dni po artykule stacji CNN, w którym wypowiedział się ekspert od immunologii pediatrycznej, prof. Dr John V. Williams z Uniwersytetu w Pittsburghu. Jego zdaniem ludzki metapneumowirus to jeden z trzech najgroźniejszych patogenów naszych czasów, obok grypy i RSV, i jest odpowiedzialny za porównywalną liczbę infekcji.

„To wielka trójka wirusów występujących u dzieci i dorosłych, najprawdopodobniej umieszczająca ludzi w szpitalu i powodująca poważne choroby, przetaczająca się przez domy opieki i powodująca, że starsi ludzie ciężko chorują, a nawet umierają”- cytuje eksperta stacja CNN.

Podobnie jak RSV i grypa, ludzki metapneumowirus uważany jest za wirusa sezonowego, atakującego głównie zimą i wiosną.

Nikt o nim nie słyszał

Prof. Williams podkreślił jednocześnie, że to wirus, o którym prawdopodobnie nie słyszał żaden z rodziców. Rzadko który maluch, poza tymi hospitalizowanymi, ma przeprowadzane badania w kierunku tego wirusa, tymczasem statystyki pokazują, że prawdopodobnie infekcję spowodowaną HMPV, ma za sobą większość pięciolatków.

Nie wszystkie, podobnie jak w przypadku grypy czy RSV wymagają leczenia szpitalnego, ale są i takie, które umierają z powodu tego patogenu - Lancet Global Health podaje, że w 2018 r. odpowiadał on za ponad 16 000 zgonów.

Czytaj również: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

Objawy i leczenie HPMV

Jak twierdzą lekarze, objawy HMPV przypominają typowe objawy grypy czy innych infekcji układu oddechowego, dlatego są często z nimi mylone. Dzieci z HMPV mają katar, kaszel, wysoką temperaturę, odczuwają ból gardła i mają świszczący oddech. Niekiedy wymagają wspomagania oddechowego w szpitalu.  

Nie ma szczepionki, która zapobiegałaby infekcji, ani jednego leku, który by ją skutecznie wyleczył - to sprawia, że wirus jest niebezpieczny, zwłaszcza dla ludzi z niższą odpornością, czyli małych dzieci i osób starszych.