Opracowano szczepionkę na RSV. Znamy szczegóły jej dostępności i skuteczności

2023-01-20 16:45

Wirus RSV uprzykrzył w tym sezonie życie wielu rodzinom. Szczególnie wrażliwe na niego są małe dzieci i osoby starsze. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że niebawem, walka z nim będzie łatwiejsza. Opracowano szczepionkę, której skuteczność szacuje się na ponad 80 proc..

szczepionka niemowlę
Autor: Getty Images Od kiedy można się spodziewać szczepionek na RSV dla dzieci?

Szczepionkę na RSV opracował amerykański koncer Moderna. Udało się to za pomocą technologii mRNA - tej samej, która umożliwiła stworzenie szczepionki na covid-19. Szczepionka jest już po trzeciej fazie testów, a jej skuteczność ma sięgać niespełna 84 proc.. Być może jeszcze w tym roku szczepionka zostanie zarejestrowana. 

Dowiedz się: Mama apeluje, aby nie ignorować wirusa RSV. „Jestem z 2-tygodniowym dzieckiem w szpitalu na tlenie od 3 dni”

Szczepionka została przebadana na 37. tysiącach osób w wieku powyżej 60 lat pochodzących z 22 krajów. Według analiz, szczepienia na RSV są dobrze tolerowane, a odczyny poszczepienne łagodne. U osób które ją przyjęły występował łagodny ból w miejscu ukłucia, bóle mięśni i stawów lub bóle głowy

Szczepionka jest uznawana za bezpieczną, także dzięki zastosowaniu znanej już technologii, jak wyjaśnia Paul Burton, dyrektor medyczny Moderny.

W tej szczepionce zamykamy informacyjne RNA w tym samym lipidzie, którego używamy w szczepionce przeciw COVID-19, która jest stosowana u setek mln ludzi na całym świecie.

Kolejnym etapem wprowadzania szczepionki jest rozszerzenie jej przeznaczenia dla niemowląt i małych dzieci, bo to one najciężej przechodzą wirusa.

Mamy pięć trwających programów dla małych dzieci, matek w ciąży i innych grup. Ich wyniki podamy do publicznej wiadomości w najbliższych miesiącach.

- wyjaśnił dyrektor medyczny Moderny.

Wirus RSV groźny dla niemowląt

Największa liczba zakażeń wirusem RSV przypada na okres jesienno-zimowy. Oznacza to, że najczęściej chorujemy na niego w okresie od listopada do kwietnia. W tym okresie zakażenie wirusem RSV jest diagnozowane nawet u około 90 proc. małych dzieci, u których wykryto ostre zapalenie dolnych dróg oddechowych.

Objawy RSV zwykle pojawiają się od czterech do sześciu dni od zakażenia. Wśród nich są katar, kaszel, zmniejszony apetyt, kichanie, gorączka i świszczący oddech.

Dowiedz się: RSV, grypa, Covid-19 czy może zwykłe przeziębienie? Lekarz mówi, jak je odróżnić u malucha

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza